Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Přetrvávající úzkost po porodu

Odpovídá 

Dobrý den, je mi 30 let a mám jedno roční dítě. Od porodu si připadám hodně úzkostlivá. Mám například strach řídit automobil, nesnáším filmy, kde je násilí, připadám si přecitlivělá. Před porodem jsem taková nebyla, měla ráda adrenalinové sporty, nebála jsem se řídit auto atd. Je to normální? Přejde to časem? Nebo se to dá nějak léčit? Děkuji za odpověď. J.K.

Dobrý den, porod dítěte a následné šestinedělí je provázeno bouřlivými hormonálními změnami v organismu ženy. Vezmeme-li to evolučně, šlo o to, že matce se jakoby zbystří smysly, aby byla schopna ochránit mládě před nebezpečím. Toto nastavení postupem času opadá a psychika matky by se měla vrátit zpět do normy. Někdy se však stane, že žena zůstane stále jakoby "nastražená" a připravená čelit nebezpečí, jež dítěti hrozí. Obvykle však pouze v mysli matky. Jde o vysokou úzkostnost, která časem může matce komplikovat život i vběžných činnostech, tak jak se to patrně děje Vám. Pro posouzení stavu Vaší psychiky by bylo vhodné navštívit psychologa, jenž by s Vámi situaci rozebral a zjistil, jaké existují možnosti, abyste se Vašich nepŕíjemných pocitů zbavila. Abych přesně zodpověděla Vaši otázku: tyto stavy, tak jak Vy je popisujete, už jsou za hranicí "normálu", léčit se dají, ale samy obvykle nepřejdou. Přeji hodně zdaru při řešení Vašich obtíží.

Mgr. Helena Petrová

Psycholožka a psychoterapeutka s dlouholetými zkušenostmi.

Poradí vám s problémy psychiky: úzkostné pocity v těhotenství a po porodu, pocity nedostatečnosti, zvláštní nálady doprovázející těhotenství či mateřství, psychické problémy spojené s přijetím nové role, partnerské problémy, problémy s pocity ohledně kojení atd.

 

 

Internetová stránka: www.psychologie-petrova.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.