Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Stres a obavy na začátku těhotenství

Odpovídá 

Dobrý den paní, před 2 dny jsem zjistila, že jsem těhotná a i když jsem si to už dlouho přála a konečně se zadařilo, tak jsem se začala stresovat, hlavně teď když čekám na výsledky z krve, jestli HCG roste nebo ne. V noci nemůžu kvůli tomu vůbec spát a bojím se, že tím stresem to všechno pokazím. Vůbec nevím, co dělat. Poradíte mi prosím?Děkuji. Lenka

Milá Lenko, Vaše obavy jsou naprosto normální. Pokud si něco dlouho přejeme, a pak se nám to splní, můžeme mít velký strach, že o to opět přijdeme. Je to psychická obrana, jež nás má chránit před případným zklamáním. Situace těhotenství je pro nás - zvláště v počátku velmi nekontrolovatelná, zbývá jen věřit a doufat, že vše se bude vyvíjet tím správným směrem. Doporučovala bych Vám se soustředit na jiné věci, na to, co Vás baví a ráda děláte. Pokazit svým strachem nic nemůžete, plod není na psychické stavy matky v tuto chvíli vnímavý. V zásadě nemůžete zpočátku nijak ovlivnit průběh jeho vývoje. Více než dodržovat obecně doporučené rady (nepít alkohol, vyhnýbat se větší fyzické zátěži, infekčním prostředím) a jsou-li, tak respektovat doporučené rady lékaře, dělat v současné době nemůžete. Zkuste si najít nějakou činnost, jež Vás zaměstná a umožní Vám na těhotenství chvíli zapomenout. Nejlépe nějaký příjemný pohyb. Nedoporučovala bych Vám zkoušet relaxovat, to by v současné době mohlo vést ještě k vyššímu vystupňování stresu. Pokud by přetrvávaly obtíže s usínáním, doporučuji navštívit odborníka (psychologa, psychiatra, psychoterapeuta), který Vám se spánkovým režimem pomůže. Nebo se můžete opět obrátit na naši poradnu.

Mgr. Helena Petrová

Psycholožka a psychoterapeutka s dlouholetými zkušenostmi.

Poradí vám s problémy psychiky: úzkostné pocity v těhotenství a po porodu, pocity nedostatečnosti, zvláštní nálady doprovázející těhotenství či mateřství, psychické problémy spojené s přijetím nové role, partnerské problémy, problémy s pocity ohledně kojení atd.

 

 

Internetová stránka: www.psychologie-petrova.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.