Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Endometrióza jako příčina sterility?

Odpovídá 

Dobry den pane doktore, trapi me neplodnost a muj gynekolog me poslal na laparoskopii.Nikdy jsem nemela zadne gynekologicke potize, pred rokem jsem vysadila antikoncepci, kterou jsem uzivala 10 let.Podle priznaku to vypada, ze trpim rectovaginalni endometriozou...da se i ta pri laparoskopii zjistit a vyresit?A muze byt i tento "hluboky" typ endometriozy pricinou me sterility?Predem dekuji za odpoved.

Dobry den, ano, da se při laparoskopii poznat, ale i prehlednout - chce to na to myslet a chce to jiste zkusenosti. Vyresit se da také, ale jelikož jde nekdy o technicky velmi komplikovane a rizikove vykony s nebezpecim poraneni konecniku ci mocovodu, je třeba se vždy dobře rozmyslet strategii lecby - co vse je nutne udelat (podle veku, obtizi pac., deti, plodnosti apod.) .. jinými slovy, je-li zena bez velkych bolesti, nemá smysl se poustet do heroických operaci s nebezpečím docasneho vyvodu streva (stomie). Vztah k neplodnosti je méně jednoznacny - u tezke endometriozy postihujici vejcovody a vaječníky je to jasna příčina .. je-li však endometrióza napr. jen v recto-vag. septu a nikde jinde, neplodnost delat nemusi, mozna jen snižovat uspesnost spont. ci umeleho otehotneni, a mozna ani to ne. Zkrtaka je vse třeba dat do souvislosti, hodne s pac. komunikovat a především (mělo-li by dojit na tuto nelehkou operaci) nechat se operovat v laparoskopickem centru, kde podobne operace bezne delaji, spolupraciji na tomto s chirurgy a urology atd., ne kdekoli. V mensi nem. je mozne absolvovat laparoskopii, ale při tezkem nalezu je lepsi naleez popsat, pac ev. zajistit hormon. léčbou a odeslat ji do centra. hodne stesti  :)

doc. MUDr. Michal Mára, CSc.

Přední evropský odborník v oblasti gynekologické endoskopie, vedoucí pooperační části Endoskopického oddělení Gyn.-por. kliniky VFN. Předseda sekce Gynekologické endoskopie CGPS a vyhledávaný specialista na léčbu děložních myomů, endometriózy atd.

Pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika VFN v Praze.
                 Soukromá ordinace pro léčbu myomů.

Internetová stránka: www.myomy.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.