Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Cysta na vaječníku a laparoskopie

Odpovídá 

Vážený pane docente, před rokem mi byla náhodně zjištěna cysta na levém vaječníkuvelká asi 2,5 x 2,5 cm. Začala jsem užívat lék Jeanine (bez sedmidenní pauzy) a po roce sledování se cysta nezmensila, ale ani nezvětšila a můj gynekolog mi navrhl laparoskopické odstranění. Vše nasvědčuje tomu, že by se mohlo jednat o endometriální cystu (kvůli nálezu na UZ- vzhled cysty+tekutina v Douglesově prostoru + pozitivní rodinná anamnéza). Problém je v tom, že je mi 31 let, nemám děti, ale ráda bych do 1-2 let otěhotněla (zatím jsem se o těhotenství nikdy nesnažila ani těhotná nebyla). Slyšela jsem na vhodnost operace v mém případě protichůdné názory včetně toho, že by se moje šance na těhotenství mohli touto operací snížit, protože by mohlo dojít vlivem operace k významnému narušení funkce vaječníku až selhání. Znovu podotýkám, že s cystou nemám vůbec žádné obtíže. Byla bych Vám moc vděčná, jestli by jsi mi k této věci mohl říct na základě svých zkušeností svůj názor. Děkuji.

Vazena pani ci slecno, Na toto asi neexistuje jednoznacna rada: na jednu stranu do 4-5cm lze u bepriznakovych cyst postupovat konzervativne cili bez operace, na 2. stranu u endometriozy lze tezko cekat ze cysta zmizi (bez ohledu na sebelepsi leky), naopak, se muze zvetsovat a znamenat endometriózu i na jinych mistech panve ev. i jinde .. jako celek pak muze znamenat neplodnost a jeji odoperovani je prevenci jejího dalšího sireni a muze napomoci Vasi plodnosti .. samozrejme je třeba vajecnik maximalne setrit aby se nesnizila tzv. ovarialni rezerva, coz většinou lze, ale chce to setrny, presny pristup .. Pokud chcete ev. cileneji a s vysetrenim (nejn UZ ale i palpacni vys. dokaze o endometrioze a jejím rozsahu nekdy rici vice), pripadne s moznosti operace v nasem centru pro gyn. endoskopii a reprod. chirurgii, pak se ev. můžete objednat mailem na: myom@seznam.cz

doc. MUDr. Michal Mára, CSc.

Přední evropský odborník v oblasti gynekologické endoskopie, vedoucí pooperační části Endoskopického oddělení Gyn.-por. kliniky VFN. Předseda sekce Gynekologické endoskopie CGPS a vyhledávaný specialista na léčbu děložních myomů, endometriózy atd.

Pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika VFN v Praze.
                 Soukromá ordinace pro léčbu myomů.

Internetová stránka: www.myomy.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.