Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Nemohu otěhotnět. Může za to perforace dělohy?

Odpovídá 

Dobrý den, je mi 35 let. Ve 20 letech jsem podstoupila interupci při které došlo k perforaci dělohy, nedokončení odstranění plodu, následně došlo k zánětu, který se léčil antibiotiky (injekce) a poté došlo k dokončení interupce. Již 6 let se snažím otěhotnět, jsem po 5 IVF a 1 nativním cyklu. Všechny bez úspěchu. Před 5 lety mi pomocí laparoskopie našli emdometriozu, kterou ale můj gynekolog ani IVF centra neřešili. Teď, po tolika letech mi můj gynekolog řekl, že je možné, že nemožnost otěhotnět souvisí s perforací dělohy, že došlo ke změně struktury dělohy a vajíčko se proto neuchytí. Zajímal by mně váš názor. Děkuji

Vážená paní, na to je těžké odpovědět. Žádnou příčinnou souvislost nelze a priori vyloučit. Ani souvislost neplodnosti s perforací dělohy, třebaře se mi zdá dost nepravděpodobná. Spíš bych usuzoval na zjištěnou endometriózu, ale ani to nelze říci s jistotou. Je pravda, že diagnostikovaná endometrióza se léčí obtížně a při absenci příznaků se obvykle neřeší. Snahou je docílit gravidity, nejlépe pomocí IVF. Úspšně proběhlé těhotenství často potlačí endometriózu natolik, že k dalšímu otěhotnění dojde již spontánně. K vyloučení změněné struktury dělohy předešlou perforací bych doporučil podstoupit hysteroskopické vyšetření.

MUDr. Miloš Vysloužil

Primář gynekologického a porodnického oddělení Šumperské nemocnice zodpoví dotazy z oblasti reprodukční medicíny a perinatologie.

Pracoviště: Gynekologicko-porodnické oddělení, Šumperská nemocnice, Gynekologie Šumperk

Internetová stránka: www.sumperkgynekolog.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.