Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Děložní čípek - mám důvod se bát?

Odpovídá 

Dobrý den pane doktore. 5.4. mi byl proveden stěr děložního čípku. Dnes mi má paní doktorka volala, že laboratoř doporučila jej po 3 měsících opakovat! Je mi 60 let. Necítím žádné potíže a nemám žádné projevy nemoci. Ale depku jsem chytla pořádnou. Je opodstatněné podléhat panice? Na kontroly chodím každý rok pravidelně, jelikož v rodiné anamnéze rakovina je. Maminka měla rakovinu prsu! A paní doktorka je důsledná! Jen by mne zajímalo, zda následný stěr může vyznít i bez nálezu.

Vážená paní, je možné a dokonce velmi pravděpodobné, že následný stěr vyjde bez nálezu. Opakování stěru po kratší době než po roce se neprovádí tehdy, kdy jsou tam nalezeny špatné (nádorové) buńky - to by Vás odeslali nejspíš k operaci. Stěr se opakuje nejčastěji v případech, kdy buněčný nátěr nelze dobře zhodnotit. Např. když je buněk málo, nebo jsou překryty krvinkami či zánětem. Samozřejmě skutečnost, že necítíte projevy nemoci, o ničem nevypovídá, změny buněk na děložním čípku žena nijak nepociťuje, ostatně proto má smysl chodit na kontroly. Je dobré pravidelné prohlídky nepodceňovat, i s ohledem na nemoc matky, byť nemoci děložního čípku dědičnost nevykazují. Buďte však v klidu, i kdyby začaly na děložním čípku probíhat nějaké změny, cesta ke skutečně vážnému onemocnění je dlouhá a léčba těchto přednádorových stavů poměrně snadná a efektivní.

MUDr. Miloš Vysloužil

Primář gynekologického a porodnického oddělení Šumperské nemocnice zodpoví dotazy z oblasti reprodukční medicíny a perinatologie.

Pracoviště: Gynekologicko-porodnické oddělení, Šumperská nemocnice, Gynekologie Šumperk

Internetová stránka: www.sumperkgynekolog.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.