Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Dlouhodobě opožděná menstruace

Odpovídá 

Dobry den, mam dotaz ohledne menstruace. Je mi 28 let a pred rokem a pul jsem vysadila antikoncepci Minerva, kterou jsem brala asi 6 let, pred tim nic. Behem uzivani antikoncepce jsem mela slabou menstruaci a kratkou (vetsinou jen 3-4 dny), podle gynekologa bylo vse v poradku. Pred uzivanim hormonální antikoncepce jsem mela pravidelnou a silnou menstruaci. Po vysazeni jsem myslela, ze se to upravi, ale nestalo se. Navic se mi zpozdovala vzdy tak o 3-4 dny, ale v posledni dobe (6 mesicu) se menstruace opozduje skoro o tyden. Vzdy to nakonec dostanu, ale mam strach, aby neslo o nejaky zavaznejsi problem, jelikoz bych tak do 2 let rada otehotnela, ale zatim se o miminko nesnazime. Mozna to s tim souvisi, jsem momentalne v zahranici asi pul roku a behem teto doby jsem zhubla priblizne 10 kg. Nijak ale nehladovim, stravuji se velmi zdrave a i po psychicke strance jsem v pohode. Je nadeje, ze se menstruace jeste sama upravi, nebo mam vyhledat gynekologa? Mohlo by to signalizovat nejaky problem, kvuli k tereme muzu mit jednou problemy s otehotnenim? Dekuji za odpoved

Vážená paní, zpoždění menstruace o 5 dní nad ideálních 28 dní je považováno za normální. Není ani tak rozhodující, jak dlouho cyklus trvá, spíš jestli pravidelně dochází ke kvalitní ovulaci. Je pravda, že prodloužení cyklu nad 33 dní může signalizovat problém s dozráním vajíčka, s ovulací případně s činností žlutého tělíska. To vše může mít vliv na plodnost ženy. Redukce hmotnosti o 10 kg může mít rovněž vliv na hormonální stav, zejména, pokud k úbytku došlo rychle a výsledkem je kritický nedostatek tukové tkáně. Máte-li cyklus delší "skoro o týden", zmínil bych se o tom gynekologovi při nejbližší preventivní prohlídce. Rovněž si myslím, že by bylo dobré plánování rodiny příliš dlouho ńeodkládat.

MUDr. Miloš Vysloužil

Primář gynekologického a porodnického oddělení Šumperské nemocnice zodpoví dotazy z oblasti reprodukční medicíny a perinatologie.

Pracoviště: Gynekologicko-porodnické oddělení, Šumperská nemocnice, Gynekologie Šumperk

Internetová stránka: www.sumperkgynekolog.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.