Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Je mammografie prsu povinná?

Odpovídá 

Dobrý den, je mi 45 let a moje gynekoložka mne posílá na mamografické vyšetření. Je toto vyšetření povinné? Nestačilo by jen vyšetření ultrazvukem? Kamarádka měla po vyšetření problém-praskla jí cévka v prsu...Také na internetu jsem si četla, že mamograf není vhodný pro každou ženu a že je dokonce škodlivý.

Dobrý den, nic není povinného, vyšetření je pouze doporučeno. Pokud s ním nebudete souhlasit, můžete je samozřejmě odmítnout a nepodstoupit. Prasklá cévka v kamarádčině prsu měla jinou příčinu, ostatně ke kompresi prů dochází i při ultrazvuku. Doporučil bych Vám domluvit se s lékařem přímo na RTG pracovišti. Většinou tam, kde se provádějí mamografie, provádí se i ultrazvuk. Škodlivost mamografie je spojena s obecnou škodlivostí ionizujícího záření. Tato zátěž je však - konkrétně u mamografie - zanedbatelná.

MUDr. Miloš Vysloužil

Primář gynekologického a porodnického oddělení Šumperské nemocnice zodpoví dotazy z oblasti reprodukční medicíny a perinatologie.

Pracoviště: Gynekologicko-porodnické oddělení, Šumperská nemocnice, Gynekologie Šumperk

Internetová stránka: www.sumperkgynekolog.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.