Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x


Strict Standards: Redefining already defined constructor for class YtObject in /mnt/data/accounts/p/petrahk/data/www/gynweb.cz/templates/sj_financial/menusys/ytobject.php on line 21

Vyhledávání v gynekologické poradně

Neprůchodný vejcovod - je lepší ho odstranit?

Odpovídá 

Dobrý den pane primáři, ráda bych se Vás zeptala na pár věcí. S přítelem se pokoušíme o miminko ( rok a půl ) já 25let on 35let. Minulý měsíc jsem byla na laparoskopii a tam mě zjistili, že mám jeden vejcovod zcela nefunkční a druhý je průchodný, ale málo. Ve 12 letech jsem prodělala operaci slepého střeva ( bylo prasklé ) a právě ten jeden vejcovod, který je docela průchodný stahují srůsty . Jsme tak nějak s přítelem smířeni, že půjdeme na umělé oplodnění, že to přirozenou cestou nepůjde. Ale včera mě lékařka řekla, žeby bylo lepší ten nefunkční vejcovod odtranit a srůsty taktéž, aby to umělé dopadlo dobře. Lajcky jsem myslela, že už vejvodody v případě umělého oplodnění "nejsou potřeba " , že se oplodněné vajíčko prostě dá " tam kam patří " a už nebude nikde putovat. Do těch operací ne žeby se mi nechtělo, pro miminko udělám vše, ale nevím zda jsou tedy nezbytně nutné. Moc děkuji za váš názor a radu. S pozdravem a přáním hezkého dne .... Jana

Dobrý den, s těmi vejcovody je to trochu složitější. Je-li vejcovod pouze neprůchodný, není sice pro transport vajíčka použitelný, ale umělému uplodnění nepřekáží, tedy není nutné jej odstraňovat. Pokud je ale postižen chronickým zánětem, je uzavřen na více místech a naplněný tekutinou (tzv. sactosalpinx nebo hydrosalpinx), pak je lepší jej před IVF odstranit. Máte sice pravdu, že když se oplodněné vajíčko "dá tam, kam patří", že už nemusí nikam putovat. Vejcovod postižený chronickým zánětem ale může negativně ovlivnit přijetí vajíčka dělohou, a to i na dálku - chemicky. Je obvyklé, alespoň u nás, že odstranění srůstů i případná operace zaníceného vejcovodu se provádí rovnou při té laparoskopii, která diagnostikovala neprůchodnost. Samozřejmě po předchozí domluvě a souhlasu pacientky.

MUDr. Miloš Vysloužil

Primář gynekologického a porodnického oddělení Šumperské nemocnice zodpoví dotazy z oblasti reprodukční medicíny a perinatologie.

Pracoviště: Gynekologicko-porodnické oddělení, Šumperská nemocnice, Gynekologie Šumperk

Internetová stránka: www.sumperkgynekolog.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.