Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Antikoncepce Mercilon

Odpovídá 

Dobrý den, pane doktore. Je mi 24 let a už 6 let užívám Mercilon (s kratší mezerou, kdy jsem zkusila přejít na jiné tabletky, které mi však nevyhovovaly). Tabletky si kupuji v různých lékárnách a všimla jsem si, že někde mi prodají takové, na jejichž platíčkách jsou zkratky dnů napsané ZEPŘEDU a následují po sobě ve směru hodinových ručiček, a jinde zase takové, kde zepředu není napsáno nic, ale ZEZADU jsou zkratky 2A, 3A, 4A, 5A, 6A, SAB, DOM, které jdou také ve směru hodinových ručiček (a zkratky dnů si na zadní stranu platíčka musím nalepit sama z přiloženého štítku), avšak v porovnání s tím prvním provedením jde o směr vlastně opačný. Tohoto faktu jsem si všimla až dnes, když jsem měla po 7 denní pauze načít nové platíčko. A teď k jádru problému: byla jsem zvyklá brát tabletky po směru hodinových ručiček z pohledu zepředu, tak, jak to bylo dříve zobrazeno, a tak jsem brala i ty, které jsem tedy měla brát pravděpodobně v opačném směru. Mohlo mi to nějak ublížit?? Ještě bych měla dodat, že zhruba před 7 měsíci u mě můj ošetřující gynekolog diagnostikoval cystu (asi 3 cm) na pravém vaječníku. Mohlo by na její vznik mít vliv toto opačné braní tabletek? Asi se Vám zdám jako úplně hloupá a slepá, že jsem si nevšimla tak zásadní věci už dříve, ale věřte, že si za tuhle mou nepozornost hodně nadávám, a jen doufám, že tahle chyba nebude pro mě fatální. Děkuji Vám za Váš čas a předem i za Vaši odpověď.

Mercilon je monofázický přípravek, což znamená, že všechny tablety jsou stejného složení. Popis na platíčku je pouze uživatelskou pomůckou pomáhající ženě v preciznosti užívání. V rámci EU je možný reexport z jedné členské země do druhé a tak se mohou dostat na náš trh i jinak balené přípravky - ve Vámi popsané situace zřejmě ze Španělska. Hormonální antikoncepce snižuje výskyt ovariálních cyst na cca 3% obecného výskytu, změna pořadí tablet u monofázického kontraceptiva zde nemá žádný vliv.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.