Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Ovulace a bazální teplota

Odpovídá 

Dobrý den, prosím o vysvětlení. Při studování toho jak by měla vypadat ovulační křivka bazální teploty jsem pochopila, že po šesti nízkých teplotách musí následovat 3 teploty vyšší (alespoň o 0,2 stupně). - tzn. nemusí nutně vzrůst nad 37 stupňů. Podle této mojí domněnky by mi ovulace vycházela potvrzená i dle ovulačního testu na 1.4. Od tohoto dne stoupala. 1.4. - 36,5 2.4., 3.4. - 36,7 4.4. -36,8 5.4., 6.4. - 36,9 7.4. - 37,0 8.4. - 36,8 a od této doby se střídá 36,8 a 36,9 Dnes mi ale moje dr. řekla, že byla ovulace až 6.4., protože teplota vystoupala na 37 °C až toho 7.4. Je opravdu nutné, aby bazální teplota po ovulaci stoupla na 37 a více stupňů. Nebo je to individuální? Děkuji!"

Jediný skutečný průkaz ovulace je ultrazvuková folikulometrie (= měření rostoucího foliklu s vajíčkem). Všechny ostatní metodiky sledují parametry, které mohou, ale nemusí být spojeny s ovulací a proto jsou moderní gynekologií považovány za historické. V starých učebnicích se u měření bazálních teplot považovalo za průkaz ovulace vzestup alespoň o 0,5 stupně v minimálně třech ze šesti měřených menstruačních cyklů. Mimo velkého množství chyb a vnějších vlivů bylo každodenní měření teplot po dobu půl roku účinný nástroj na vznik psychogenní sterility. Podobně tzv. orientační ovulační papírkové močové testy hodnotí hormonální změny které mohou, ale nemusí být spojeny s ovulací. Doporučuji se domluvit s Vaším ošetřujícím gynekologem na provedení folikulometrie - jde o jednoduché ultrazvukové vyšetření.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.