Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Mohou léky poškodit plod?

Odpovídá 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně léků v začátku těhotenství. Má poslední menstruace byla 1.5. Plodné dny mi podle menstruačního kalendáře vycházejí na 12.-16.5. Takže v této době jsem nejspíš otěhotněla. Netušila jsem, že jsem těhotná, těhotenství je neplánované, jedno dítě už mám (syn 4 roky). V této době jsem ale měla nějaké zdravotní komplikace, takže jsem užívala nějaké léky. V týdnu od 20.-23.5., tedy následující týden po plodných dnech jsem měla nějaké střevní problémy, takže jsem užívala černé uhlí 3xdenně, 2x jsem užila Ibalgin a 2x Endiaron. Problémy byly toho rázu, že jsem měla křeče v břiše, až později mě napadlo, zda to nemohlo být způsobeno otěhotněním? Ale léky už jsem bohužel užila. Další týden se mi přidal začínající zánět oční rohovky,takže jsem kapala kapky Opthalmo-Septonex a oční mast Maxitrol - to jsem brala asi týden (poslední aplikace 31.5.). Při začátku bolestí v břiše - toho 20.5. - jsem vysadila léky na pylovou alergii Xados. Teď mám strach, že těch léků bylo moc a chci se přeptat, zda můžou nějak poškodit plod:( K dnešnímu dni je to týden od vynechání menstruace.

Vážená paní, těžko Vám někdo dá stoprocentní informaci, že tyto léky nemohou poškodit plod, ale ve Vašem případě je roziko poměrně malé. Živočišné uhlí je zcela bez rizika. Endiaron, vzhledem k malému přrestupu ze střeva je relativně bezpečný, Opthalmo Septonex je rovněž nmerizikový, stejně tak kortikoid Maxitrol - vzhledem k lokální aplikaci. Co se týče Ibalginu a Xadosu, tyto léky by se měly v graviditě užívat opatrně, ale jejich teratogenní potenciál je malý.

MUDr. Miloš Vysloužil

Primář gynekologického a porodnického oddělení Šumperské nemocnice zodpoví dotazy z oblasti reprodukční medicíny a perinatologie.

Pracoviště: Gynekologicko-porodnické oddělení, Šumperská nemocnice, Gynekologie Šumperk

Internetová stránka: www.sumperkgynekolog.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.