Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Tvrdnutí břicha ve 20.týdnu

Odpovídá 

Dobrý den, chtěla bych se zeptata na tvrdnutí břicha v graviditě. Jsem v 20. týdnu těhotenství, asi pře 5 dny mi začalo , zprvu při námaze a poté i v klidu, tvrdnout břicho. Bez bolesti, bez výtoku,tvrdnutí lokalizované převážně v dolní části břicha. Lékař mi vyšetřil cervikometrii (45mm) a vysvětlil, že tvrdnutí t.č. nevede ke změně hrdla, nicméně není fyziologické, navýšil mi Magnosolv na 2xdenně, doporučil klidový režim, nedokázal mi říci kolik tvrdnutí denně ještě mohu tolerovat. Je mi 30 let, jedná se o druhou grviditu, první skončila potratem ve 21. týdnu (gemini, příčina nezjištěna). Mám problém s tím, že nevím, jak poznat, kdy už by mohlo jít o kontrakce vedoucí k otevírání? Co ještě mohu dělat, abych předešla potratu, event. poté předačsnému porodu. (Večer před předchozím potratem jsem měla křeče, které byly trochu nepříjemné ale nechaly mi usnout, ráno u lékaře ji bylo hrdlo zcela spotřebované.) Velice děkuji za odpověď.

Dobrý den, to je těžká rada,. Váš lékař postupoval naprosto správně. Největší problém je, že když se tělo rozhodne těhotenství odmítat a "vypudit", máme jen málo možností jak tomu dlouhodobě efektivně zabránit, možná žádné. Je pravda, že občasné tvrdnutí (tak do 10 denně), které není doprovázeno změnami na porodních cestách obvykle nevadí. Ještě bych doporučil vaginální aplikaci hormonu progesteronu (lék se jmenuje Utrogestan). V příbalovém letáku se píše, že se užívá jen v I. trimestru, ale výzkumy prokázaly jeho prospěšnost i v pozdějších fázích gravidity.

MUDr. Miloš Vysloužil

Primář gynekologického a porodnického oddělení Šumperské nemocnice zodpoví dotazy z oblasti reprodukční medicíny a perinatologie.

Pracoviště: Gynekologicko-porodnické oddělení, Šumperská nemocnice, Gynekologie Šumperk

Internetová stránka: www.sumperkgynekolog.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.