Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Třetí těhotenství po dvou císařských řezech

Odpovídá 

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně možnosti 3. těhotenství. V letech 2008 a 2011 jsem obě děti porodila CS, jizva se dle mého hojila dobře, nebyly komplikace. Nyní uvažujeme o 3. dítěti. Probírala jsem to se svým gynekologem, který u prohlídky utz objevil malý defekt jizvy, ale dle jeho názoru, by se třetí těhotenství dalo zvládnout, jen by se více pohlídalo. Ale mě to přeci jen nedalo a byla mi provedena magnetická rezonance s výsledkem: V oblasti jizvy je svalovina děložní zcela nahrazena fibrozní hypointensní tkání šíře do 5 mm, dorsální stěna dělohy s norm. svalovinou dosahuje šíře 12 mm. Dutina děložní je deformovaná, v oblasti jizvy rozšířená z 6,5 mm na 9 mm, kráterovitě se vyklenuje ventrálně. Závěr: Fibrozní jizva a oslabení šíře ventr. stěny dělohy po SC, rozšíření dutiny děložní v oblasti jizvy. Můžete mi prosím na tento výsledek říct svůj názor?

Jistěže mohu. Je to vcelku obvyklý popis jizvy po císařském řezu. Bohužel ani tak moderní vyšetření, jako magnetická rezonance se neumí spolehlivě vyjádřit o funkčních parametrech jizvy. Tedy o její pevnosti a hlavně jak se bude chovat v dalším těhotenství při rozpínání děložní svaloviny zvětšujícím se plodem. Validita vyšetření kvalitním UZ přístrojem a MRI je v podstatě stejná. Těhotenství po dvou císařských řezech je, pravda, rizikovější. Ve Vašem případě je toto riziko akceptovatelné.

MUDr. Miloš Vysloužil

Primář gynekologického a porodnického oddělení Šumperské nemocnice zodpoví dotazy z oblasti reprodukční medicíny a perinatologie.

Pracoviště: Gynekologicko-porodnické oddělení, Šumperská nemocnice, Gynekologie Šumperk

Internetová stránka: www.sumperkgynekolog.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.