Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Opožděná menstruace po vysazení hormonální antikoncepce

Odpovídá 

Dobrý den, před měsícem jsem vysadila HA (rozhodli jsme se s manželem, že se pkkusíme o miminko), nyní - je to 33 dní od PM - se nedostavilo krvácení  bohužel však všechny testy, které jsem si dělala byly negativní. Mám ještě vyčkat nebo navštívit svou lékařku? Co by mohlo být příčinou zpoždění? Děkuji za odpověď Lenka

V prvním cyklu po vysazení hormonální antikoncpce (HA) přichází menses často zpožděné (cca u 40% žen), obvykle o týden až deset dnů, někdy i o více. HA "uspí" kulaté jádro v hypothalamu (střední části mozku), které řídí ženskou endokrinologii. Po vysazení HA se toto jádro u části žen "probouzí" pozvolna, někdy je třeba ho i "probudit" indukcí menses. Doporučuji vyčkat cca deset dnů po termínu menses a v případě absence menses kontaktovat Vašeho ošetřujícího gynekologa. Od druhého cyklu dál se ženy obvykle vrací do menstruačních poměrů blízkým před nasazením HA. Při pravidelném cyklu a pravidelném nechráněném styku je pravděpodobnost početí 6 - 9% na jeden cyklus, tj. během roku 80 - 85% pravděpodobnost gravidity. Pokud se těhotenství nedaří více než 1,5 roku, je na místě rozběhnout vyšetřovací program sterility páru.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.