Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Mám citlivá prsa. Jde o těhotenství, anebo o předmenstruační syndrom?

Odpovídá 

Dobrý den, je mi 16 let, do menstruace mi zbývá týden a už 4 dny mě na dotek bolí prsa, mám je možná trošku nateklá a bradavky jsou citlivé. S partnerem jsme od poslední menstruace spali 2krát a to pouze s kondomem. Mám se bát těhotenství, nebo se jedná pouze o předmenstruační potíže? v mém věku by to mohlo být časté, akorát jsem se s takovým druhem bolesti ještě nesetkala.Předem děkuji za odpověď.

Citlivost prsou (mastalgie) je nespecifický příznak vyskytující se řady diagnóz. Nejčastěji jde o situace spojené s hormonální nerovnováhou, ale souvisí např. i se stresem, některými celkovými nemoci. Velmi často jednoznačnou příčinu neurčíme. Gravidita je jistě jedním ze stavů spojených s citlivosostí prsou, nicméně vzhledem k době vzniku obtíží - cca 17. den cyklu (pokud ho máte pravidelný) je podezření na graviditu ryze teoretické. K léčbě citlivost prsou je nejčastěji doporučován vitamín E v dávce 400 mg na den nebo přípravek Mastodynon - obvyklé dávkování 2x30 kapek. Rovněž hormonální antikoncepce má pozitivní vliv na většinu mastodynií. Z jedné epizody bych nedělal žádné závěry, při opakování doporučuji kontaktovat Vašeho ošetřujícího gynekologa.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.