Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Krátký menstruační cyklus a špinění

Odpovídá 

Dobrý den, potřebovala bych poradit, zda-li moje problémy jsou spojeny s menopauzou. Je mi 48 let a již asi 5 let mám problém s menstruací. Po 3. porodu před 11 lety jsem začala používat Depoproveru, ale po 2 letech jsem musela přestat, nevyhovovala mi. Cyklus se mi zkrátil na 19 dní. Moje gynekoložka mně zkoušela nejdříve předepisovat orgametril, potom antikoncepci YAZ, ale bohužel po všem jsem měla silné vedlejší účinky. Bolesti hlavy, otoky, deprese. V dubnu tohoto roku jsem musela na kyretáž, protože jsem začala stále a hodně krvácet. Od té doby se mi cyklus prodloužil na zhruba 25 dní. V současné době ale po měsíčkách špiním, kolem 12. dne trochu krvácím, až do doby týden před dalšími. Výsledek z kyretáže byl, že problémy vznikly nerovnováhou hormonů, na které se užívá orgametril, který já nesnáším. Paní doktorka si se mnou neví rady. Mohl byste mi prosím poradit, co bych měla užívat? Děkuji za radu.

V určité fázi přechodovém období se objevuje u mnoha žen relativní převaha estrogenů nad gestageny. Je způsobena především tím, že ženy neovulují a proto se netvoří žluté tělísko - hlavní zdroj gestagenů. Sliznice dutiny děložní je "sestrojena" na rovnováhu uvedených hormonů. Proto je často potřebné gestageny doplňovat. DepoProvera u žen po čtyřicítce není vhodná - mírně zvyšuje riziko osteoporózy. Yaz je kontraceptivum s vyváženým poměrem estrogeny - gestageny, takže nerovnováhu příliš neřeší. Orgametril je gestagen s dílčí estrogenní aktivitou. Proto bych považoval za ropzumné zkusit čisté gestageny v druhé polovině cyklu (Duphaston, Probera, Utrogestan). Bez znalosti konkrétního zdravotního stavu je tato rada pouze obecná, podrobněji proberte s ošetřujícím gynekologem - zná Vás lépe a má více informací.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.