Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Antikoncepce Belara a riziko otěhotnění

Odpovídá 

Dobrý den, je mi 16 let a mám problém, začala jsem užívat novou antikoncepci (Belara), ale v posledních 2 dnech užívání se u mě dostavilo krvácení, poslední dvě tablety jsem užila a udělala 7 denní pauzu, jenže dnes jsem měla nechráněný styk a nové platíčko začínám od zítřka. Je tu riziko otěhotnění popřípadě jak mu zabránit?

Spolehlivost hormonální antikoncepce (HA) je dána pečlivostí užívání, nikoliv výskytem atypického zakrvácení. Z dotazu nevyplývá, zda se jedná o první cyklus (tam se objevuje zakrvácení v cca 20 - 25% - tzv. adaptační krvácení či špinění), či o cykly další - v 2. a 3. cyklu se adaptační krvácení objevuje v cca 8, resp. 6%. Další část zašpinění či zakrvácení je dána uživatelskými chybami - preparáty typu Belara je třeba brát s odchylkou 2, max. 3 hodiny. Úplně nejčastější příčinou atypických krvácení jsou zánětlivá onemocnění pochvy. Čili - pokud jste nechybovala v užívání, můžete být v klidu. Pokud bylo užívání nepřesné, je zde mírně zvýšená pravděpodobnost selhání. Pokud menses nepřijdou (ev., budou netypické) nebo pokud se objeví nezvyklé pocity na těle či na duchu kontaktujte svého ošetřujícího gynekologa, který Vám zajistí spolehlivou diagnostiku ev. selhání HA. Příliš nevěřte orientačním papírkovým těhotenským testům - jsou zatíženy značnou chybou.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.