Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Nemám chuť na sex. Může za to antikoncepce?

Odpovídá 

Dobrý den, je mi 21 a hormonální antikoncepci beru již čtvrtým rokem. Už ale docela dlouho mám problémy se sexem. Vůbec nemám chuť a za chvíli to bude tak, že se mě přítel ani nebude moct dotknout. Myslíte, že je to kvůli té antikoncepci, nebo je to spíš nějaký psychický problém? Předem děkuji za odpověď.

Pokles libida udává okolo 8% uživatelek hormonální antikoncepce. K vysvětlení tohoto jevu jsou tři zákládní teorie:
1. Teorie endokrinologická - moderní kontraceptiva snižují hladiny testosteronu (mužskéhzo pohlavního hormonu), tím se zlepší pleť ale klesne agresivita - a libido je zvláštní formou agresivity.
2. Teorie psychologická se dá shrnout do výroku "bez rizika je to nuda". V lidském podvědomí je stále sexualita spojena s reprodukční funkcí.
3. Sociologická teorie - antikoncepce je záminka, ve skutečnosti jde o narušení vztahu - dlouhodý stacionární, steretypní vztah či počínající partnerský nesoulad. Každá z teorií má jistě kousek pravdy, ale ne vždy jí má celou. Proto zde není možná jednoznačná rada. Dá se zvážit změna preparátu a zvolit kontraceptivum s menším ovlivněním hladin testosteronu, je možno zkusit na několik cyklů vysadit antikoncepci (ale pozor na nežádoucí graviditu) a též je vhodné se zamyslet nad současným vztahem.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.