Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Nahmatala jsem si bulku v prsu. Je to rakovina?

Odpovídá 

Dobrý den, nedavno jsem si ze strany prsu nahmatala bulku a docela se toho bojím. Chtěla bych se zeptat, od kolika let se může stát, že bych měla rakovinu? Děkuji za odpověď.

Drtivá většina pohmatových nálezů na prsou jsou benigní (nezhoubné) útvary - nejčastěji cysty či tukové a vazivové bulky (lipomy a fibromy). Teoreticky je možný výskyt karcinomu prsu v kterémkoliv věku, ale před 20. rokem je extrémně vzácný, ve věkovém pásmu 20 - 30 ojedinělý. Významnější riziko začíná po třicítce a nejrizikovější je věk 40 - 55, poté dochází k poklesu výskytu onemocnění. Toto jsou obecné údaje, samozřejmě hodně záleží na rodinné anamnéze, životním stylu a celkovém zdravotním stavu. Důležité - ihned vyražte na zobrazovací vyšetření (mamografie či sonografie), Váš praktický lékař nebo ošetřující gynekolog Vám napíší doporučení k urgentnímu ošetření a poradí vhodné pracoviště. Vše ostatní je plýtvání časem a trápení sebe samé.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.