Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x


Strict Standards: Redefining already defined constructor for class YtObject in /mnt/data/accounts/p/petrahk/data/www/gynweb.cz/templates/sj_financial/menusys/ytobject.php on line 21

Vyhledávání v gynekologické poradně

Přepažená panenská blána: lze ji přerušit před dosažením 18 let?

Odpovídá 

Dobry den, moje panenska blana je (podle toho jak to pojmenovavaji na internetu) "prepazena", kvuli tomu, ze bych chtela pouzivat tampony, bych rada podtoupila zakrok na jeji preruseni, ale jeste mi neni osmnact. Potrebuje k tomu gynekolog souhlas rodicu?

Panenská blána (hymen) má mnoho tvarových variant. Nejčastěji je v hymenu jeden obvykle centrální, zhruba kruhovitý otvor (hymen anularis). Ve Vašem případě jsou dvě možnosti - hymen bifenestratus (se dvěma okny) nebo hymen septus (přepažený). Hymen bifenestratus znamená, že v panenské bláně jsou dva otvory a za nimi pokračuje jedna pochva. Hymen septus je vrozenou vývojovou odchylkou. Pochva vzniká splynutím dvou embryonálních trubic (Mullerovy vývody). Tento děj u cca 1-2% žen se nedokončí a vzniká řada odchylek - od dvojité pochvy až po drobné přepážky v oblasti hymenu. Proto nejprve diagnóza a potom léčba. Doporučuji kontaktovat gynekologa atestovaného v oblasti gynekologie dětí a dorostu, který má s problematikou vrozených odchylek větší zkušenosti. Jejich seznam najdete na www.detskagynekologie-cgps.cz v sekci vzdělávání. Po vyšetření bude zřejmý rozsah změn a z toho vyplyne i doporučení dalšího postupu, který nutně nemusí být operační. Právní stránka péče o pacienty mezi 15 - 18 rokem je v české legislativně mimořádně zašmodrchaná řadou protichůdných zákonných norem. Velkou roli hraje naléhavost a rozsah operace - proto je vhodné situaci řešit individuálně.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.