Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Co je to adnexa?

Odpovídá 

Dobrý den, 30.6.2011 jsem byla na laparoskopii a hysteroskopii (cysta na levém vaječníku). Operace proběhla bez komplikací, domů jsem šla po 6 dnech. Po operaci jsem měla bolesti, hystologie byla v pořádku, ale nalezli zánět, který mi byl přeléčen antibiotiky. Užívám hormonální antikoncepci Yadine. Ovšem neustále to mám od operace takové "divné" , někdy se objeví bolesti atd. Nyní mě trápí po angíně, kterou mi moje obvodní lékařka neúspěšně léčila Rovamycinem, neustálé zvýšené teploty asi měsíc. Byla jsem na zubním, zde příčina není. Poté mne poslali na ORL a rentgen - vše také OK, dále na gynekologii a zde bych Vás chtěla poprosit o vysvětlení Sona - děloha v AVF, dutina mír.dilatov., sliznice nízká, adnexa vlevo bpn., vpravo funkční folikul.cysta do 20 mm. Co znamená ta adnexa a ta cysta - je to špatné? Mohlo by to vést opět k operaci? Prosím moc o vysvětlení.

Nejprve terminologická poznámka - obvodní systém byl zrušen 1.1.1991 jako relikt komunistického zdravotnictví. Správný termín je praktický lékař - tak se jmenuje i jejich odborná společnost. Adnexa je společný termín pro vaječník, vejcovod, vazivové a cévní struktury na nichž jsou uloženy. Je třeba pečlivě rozlišovat termíny: cysta = patologický útvar, přetrvávající nejméně přes jedny menses cystická rezistence = fyziologický útvar, obvykle zrající folikul (obsahující dozrávající vajíčko chystající se k ovulaci) nebo žluté tělísko, dosahují průměru až 30 mm a v době menses zmizí (= funkční "cysty") Ultrazvukový nález je fyziologický, na pravém vaječníku se chystá ovulace (typický ovulační folkul má průměr cca 25 mm. Pokud užíváte antikoncepci bezchybně, neměl by se ovulační folikul vyskytovat - pokud jste přerušila nebo výrazněji chybovala, pak je vše normální. Podrobněji Vám problematiku vysvětlí ošetřující gynekolog - zná Vás lépe a má podstatně více informací, než jste mi poskytla.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.