Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Hormonální antikoncepce: je škodlivá?

Odpovídá 

Dobrý den, je mi 22 let, od 16 let beru antikoncepci formou prášků. V budoucnu chci mít s partnerem dítě. Chci se zeptat, jestli dlouholeté užívání antikoncepčních pilulek může ovlivnit plodnost nebo dobu, kdy otěhotním. Četla jsem několik článků o negativním vlivu hormonální antikoncepce, tak se chci zeptat Vás jako odborníka, co si o tom myslíte. Moc děkuji za vaši cennou odpověď.

Moderní nízkodávkovaná antikoncepce ( pod 50 mikrogramů estrogenů na jednu tabletu) nemá žádný negativní vliv na budoucí plodnost, naopak, přináší prokoncepční benefity. Užívání hormonální antikoncepce (HA) výrazně snižuje riziko zánětů dělohy, vejcovodů a dalších struktur vnitřních rodidel. Odpadají též rizika z případných umělých ukončení gravidit a je minimalizována možnost operací pro mimoděložní graviditu. HA též "uspává" vaječníky - ty jsou méně vystaveny vlivu infekcí a toxických látek, takže klesá riziko poškození zárodečných buněk. Bohužel řada ideových kruhů šíří historické polopravdy až nesmysly a část autorů slepě opisuje staré texty a ignoruje vývoj moderní medicíny. Největší světová studie (800 žen, 18 let non stop užívání) prokázala bezkonfliktnost dlouhodobého užívání.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.