Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x


Strict Standards: Redefining already defined constructor for class YtObject in /mnt/data/accounts/p/petrahk/data/www/gynweb.cz/templates/sj_financial/menusys/ytobject.php on line 21

Vyhledávání v gynekologické poradně

Hrozí malým děvčátkům infekce z bazénu?

Odpovídá 

Dobrý den pane doktore,obracím se na vás s následujícím dotazem.Mám 2,5letou holčičku,s kterou jsem začala pravidelně chodit plavat do veřejného bazénu.Je možné jí nějak chránit proti vniknutí infekce do genitálu?U žen je prý dobrý pomocník používání tamponu při koupání ve veřejném bazénu,jak ale chránit takto malé holčičky?Jde tomu nějak předejít? Děkuji velice a pěkný den Miluše

Hlavním problémem veřejných bazénů je jejich nadměrné chlórování, aby splnily přísné hygienické normy, které jsou pravidelně kontrolovány. Chlór je maličká molekula, která bez problémů prochází tampony či jinými "ochrannými pomůckami". Dětská pochva se zásadně liší od dospívající a dospělé ženy. U dívek v hormonálně klidovém období nejsou (na rozdíl od estrogenizovaných žen) laktobacily. Proto je dětská pochva podstatně méně zranitelná chlórem. Větším problémem než voda bazénu je jejich zázemí - to není monitorováno hygienickou službou a tak mu provozovatel pochopitelně věnuje mnohem menší pozornost. Stačí pár bezohledných jedinců (a ti se najdou vždy) kteří nezdraví navštěvují společné prostory a z míst potěšení vytvoří místa rizika. Proto je vhodné nikde si nesedat - mikroorganizmy prochází skrz plavky, ručníky apod. zcela bez problémů. Samozřejmostí je po koupeli velmi dobré vysprchování genitálu včetně rozhrnutí malých i velkých stydkých pysků. Hlavně v chladnějších časech je vhodné cca půl hodinu posedět v areálu a zadaptovat se na jinou vlhkost a teplotu vzduchu. V oblasti dětské gynekologie není návětěva bazénů brána jako význmnější rizikový faktor - i v "dospělácké" gynekologii se jejich role vysoce zveličuje a je často populární výmluvou neracionálního chování. Každá dívka je jiná, individuální tolerance chlóru je velmi rozdílná, vše se musí ozkoušet. Na druhou stranu je plavání nejzdravějším pohybem - rovnoměrně zatěžuje všechny svalové skupiny a nepřetěžuje žádné klouby.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.