Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Může hormonální antikoncepce způsobit problém s otěhotněním?

Odpovídá 

Dobrý den, mohu se zeptat zda dlouhodobým užíváním hormonální antikoncepce mohou později třeba nastat problémy s otěhotněním když antikoncepci vysadím? Mám namysli například začátek braní antikoncepce ve 14 letech a vysazení v 25, či-li 11 let užívání...Děkuji

Užívání hormonální antikoncepce (HA) chrání reprodukční zdraví ženy - snižuje riziko zánětů vnitřních rodidel a chrání tkáň vaječníků před toxickými vlivy vnějšího prostředí. Po vysazení hormonální anitkoncepce se během jednoho, maximálně dvou cyklů žena vrací do menstruačních poměrů blízkých těm před nasazením. Ženská plodnost je výrazně závislá na čase a v prostoru po 35. - 37. roce života začíná klesat a zvláště po čtyřicítce se pokles významně prohlubuje. To platí o spontánním početí stejně jako o metodách asistované reprodukce. Ženy z mnoha důvodů odkládají mateřství do vyššího věku a HA je k tomu výbornou pomůckou. Problém nastává v momentě, kdy žena chce otěhotnět ve věku již biologicky neoptimálním pro mateřství. Zde se hledá viník a HA je pohodlným hromosvodem - vždy je pohodlnější být obětí (ošklivé antikoncepce) než viníkem (mateřství jsem odkládala příliš dlouho).

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.