Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Potrat v 17 letech. Je nutný souhlas rodičů?

Odpovídá 

Dobrý den, chci se zeptat jestli může jít přítelkyně které je 17 na potrat bez rodičů. Ještě neni jisté že je těhotná jen se chci zatím zeptat její rodiče by to neunesli tak jestli je to možné. Děkuji

Uvedená situace představuje střet několika zákonů, tak typický pro českou legislativu. Dle zákona o umělém přerušení těhotenství žena starší 16 let si rozhoduje o graviditě sama, k provedení výkonu nepotřebuje souhlas a je-li mladší 18ti let tak po provedení výkonu jsou rodiče informováni zdravotnickým zařízením (byť se tak často neděje). Zákon o zdravotních službách (platný od 1.4.2012) udává v situacích "možné závažné změny zdravotního stavu" pro jedince mladší 18ti let povinnost písemného souhlasu obou rodičů. Nikde v zákoně není definováno, co je "možnou závažnou změnou zdravotního stavu". Do toho vstupují i rozpory s ústavní Listinou práv a svobod a řadou mezinárodních úmluv, které mají povahu ústavního zákona. Ad absurdum - k vyšetření potřebuje souhlas obou rodičů, k výkonu nikoliv. V tomto chaosu si každé zdravotnické zařízení vytváří vlastní právní názor a postup. Proto je vhodné v případě podezření na graviditu konzultovat konkrétní pracoviště, které Vám sdělí jeho procedurální postupy. Nejvhodnější je ale spolehlivá antikoncepce!

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.