Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Hormonální antikoncepce a absence menstruace

Odpovídá 

Dobrý den, chtěla bych radu, je mi 32 let, bezdětná. Několik let beru antikoncepci a dá se říct , že postupně jsem přestala menstruovat a teď už nemám menstruaci v pauze 7 dní, prášky mám na 21 dní a vždy pauzu 7 dnů, ale vůbec ani nebarvím, vůbec nic. Je to v pořádku ? Můj gynekolog mi vždy opakuje, že to nic není, že je to v pořádku. Děkuji Vám.

Fenomén tzv tiché či němé menstruace (anglické silent menstruation se u nás překládá oběma významy) je poměrně častý (6 - 8%) u žen déle užívající hormonální antikoncepci (HA), především s velmi nízkým hormonálním obsahem (15 - 20 mikrogramů ethinyestradiolu). Bohužel neuvádíte používaný preparát. Malá exkurze do ženské fyziologie - u fyziologické ženy bez hormonální léčby sliznice dutiny děložní (endometrium) před menses dorůstá výšky cca 10 mm, tzv bazální vrstva (ta se v době menses neodlučuje) je vysoká 1 - 2 mm, zbytek je tzv funkční vrstva která se odloučí v době menses. Při užívání HA dorůstá endometrium výšky 2 - 4 mm, přičemž bazální vrstva se nemění. Vlivem hormonální antikoncepce dochází k zásadní redukci funkční vrstvy, proto jsou menses při HA kratší, slabší a méně protivné. A když se sejdou hraniční hodnoty celkové výšky endometria při HA a výšky bazální vrstvy je objem odlučované funkční vrstvy minimální. Menses pak proběhnou pod obrazem minimálního 1-2 denního zašpinění nebo mírného výtoku charakteru masové vody. Mohou proběhnout i bez klinických známek krvácení a pouze mikroskopické vyšetření hlenu z hrdla děložního prokáže pár odloučených buněk. Z medicínského hlediska absence výraznějšího krvácení není žádným zdravotním problémem, spíše záleží na ženě, zda tento fenomén akceptuje či nikoliv. Pokud neakceptuje, je na místě rozvaha o změně preparátu na přípravek s vyšší mírou stimulace endometria.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.