Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Je mi 19 let a ještě jsem nebyla u gynekologa

Odpovídá 

Dobrý den, ctěla jsem se zeptat, kdy je vhodné si zajít poprvé na preventivní prohlídku, bude mi 19 let a ještě jsem nikde nebyla. Nemám žádné problémy, kromě slabé bolesti v podbřišku v prvních dnech menstruace, slyšela jsem že je to normální, takže jsem to zatím nějak neřešila. Děkuji za odpověď.

Zdravotní řád (zákonná norma upravující rozsah zdravotní péče hrazené z veřejného pojištění) ukládá první preventivní gynekologickou prohlídku ve 14 letech, druhou v 16 a dále po roce. Vyjímečně se zde shodují odborná a legislativní stanoviska. V gynekologické péči musíme rozlišit dvě linie - linii preventivní a léčebnou. Prevence je předcházení nemocem (v našem oboru především karcinomu čípku děložního) a vychází z časového plánu péče. Mnoho nemocí nemá v počátcích výraznější subjektivní obtíže nebo je zcela bez příznaků. Léčebné aktivity jsou dány aktuálním zdravotním stavem pacienta a jsou neplánovatelné. Mírný dyskomfort provází mnoho žen v čase menses, nicméně část těchto obtíží je důsledkem fyzických změn (např. zánětlivá onemocnění apod.). Doporučuji co nejdříve si najít ošetřujícího gynekologa, zaregistrovat se u něj a vstoupit do světa pravidelné gynekologické preventivní péče.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.