Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Myomy a další otěhotnění

Odpovídá 

Dobrý den,v roce 2009 mi při diagnostické laparoskopii z důvodu neplodnosti, lékaři odstranili několik malých myomů z povrchu dělohy.v roce 2011 jsem rodila císařským řezem a lékaři mi řekli,že na povrchu dělohy mám opět malé myomky.Zajímalo by mě jestli jde nějak zjitit zda se nezvětšují.Když při ultrazvukovém vyšetření u OL mám dělohu čistou. Dělá mi ale vaginální sono. Tak zda při normálním sonu by byly vidět.Později plánuji ještě další dítě, ale až za několik let. Tak zda bude zase nutné před tím podstoupit laparoskopii. A zda by bylo teď vhodné užívat antikoncepci. Děkuji za odpověď, je mi 32 let.

Vaginální sonografie má podstatně lepší zobrazovací vlastnosti než abdominální (přes stěnu břišní). Standardní přístroje zobrazují při vaginální sonografii změny ve svalovině děložní o průměru 2-3 mm. Je otázkou, co kdo považuje za malé myomky a co za normální nález - hodnocení mohou být různá. Je možno využít práva na druhý názor. Po operaci na děloze je vhodné minimálně 1,5 - 2 roky neotěhotnět, aby se dobře zahojila jizva na děloze. Bezesporu hormonální antikoncepce dává nejvyšší míru zabezpečení před nežádoucí graviditou. Nemá žádný vliv na myomy, ani pozitivní, ani negativní - byť občas se podobné názory vynoří, ale nejsou podloženy rozsáhlejšími dvojitými slepými studiemi. Vzhledem k věku a zřejmě maličké myomatoze je vhodné po uplynutí uvedené doby s další graviditou příliš neotálet.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.