Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Polyp a hormonální terapie

Odpovídá 

Dobry den. Mam 31 rokov a pred dvoma tyzdnami mi bol odstraneny polyp delohy (17x15x5mm) s histoloogickym nalezom: Hyperplasticky korporalni polyp s hyperplazii prostoru, bez atypii. Ojedinele zastizena ve zlazkach tubarni metaplazie epitelu. Moja lekarka navrhuje liecbu pomocou HAK (YAZ) minimalne 6 mesiacov, aby nerastla sliznica a polyp nerecidivoval. Zda sa mi to ale len ako docasne riesenie, kedze po vysadeni HAK bude situacia rovnaka. Zaroven nemam dobre skusenosti s HAK a taktiez s priatelom rozmyslame za priblizne rok nad babatkom. Preto by som sa chcela opytat na Vas nazor. Je liecba HAK nutna a je nalez vazny? Dakujem za odpoved.

1. Jde o histologicky nezávažný typ polypu, na jehož vzniku se často podílí relativní převaha estrogenů. Bohužel neudávate charakter menses z dlouhodobého i aktuálního hlediska. 2. Hormonální terapie je v popsané situaci doporučována ke stabilizaci pravděpodobné hormonální nerovnováhy. K zvážení je hormonální antikoncepce či podávání gestagenů v druhé polovině cyklu. Tato léčba obvykle vede během několika měsíců až roku ke stabilizaci sliznice dutiny děložní. Volba mezi postupy vychází z kompletního zhodnocení zdravotního stavu gynekologického i mimogynekologického. Konečné rozhodnutí musí udělat po poradě s Vámi ošetřující gynekolog - má více informací a zná Vás lépe.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.