Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Hormonální antikoncepce a bolesti nohou

Odpovídá 

Dobrý den, pane doktore, měla bych na Vás dotaz ohledně hormonální antikoncepce. Je mi 29 let a druhý měsíc užívám nízkohormonální antikoncepci Eloine. Už po druhém týdnu užívání mě pobolívaly nohy, ale po určité době se bolesti vytratily, možná na to měl vliv Detralex, který mi předepsala paní doktorka. V současné době užívám druhé plato a bolesti nohou se zase objevily i při užívání Detralexu. Absolvovala jsem i testy na Leidenskou mutaci, které vyšli negativně. Hormonální antikoncepci musím užívat hlavně z důvodu hormonální nerovnováhy způsobené polycystickými vaječníky. Ale obávám se, že mi žádná nesedne, stejné problémy s bolestmi nohou jsem měla i při užívání antikoncepce Minerva. Radila jsem se se svou gynekoložkou, ale ta mi pouze řekla, že si musím vybrat, buď "zkousnout" problémy spojené s hormonální nerovnováhou (hlavně padání vlasů, které mě velmi trápí už více jak 2 roky), tedy antikoncepci nebrat nebo brát, ale smířit se s vedlejšími účinky. Jsem z toho docela zoufalá. Chtěla jsem ještě vyzkoušet antikoncepci YAZ, tedy z hlediska hormonálního složení údajně to samé jako Eloine, ale originál. Má praktická lékařka mi totiž říkala, že originální léky jsou většinou lepší, i když to nemusí být pravidlo. Chtěla bych se zeptat na Váš názor? Případně je možné plynule přejít po vybrání druhého plata Eloine (včetně 4 placebo tablet) na YAZ. Moc děkuji za Vaši odpověď. A omlouvám se za tak dlouhý dotaz. S pozdravem Jana R.

Při užívání kontraceptiv s velmi nízkým hormonálním obsahem probíhá adaptace na novou hormonální situaci pozvolna. První měsíc je test základní tolerance či netolerance preparátu a další 2 - 3 cykly je čas na doladění vztahu žena a její medikace. Po 5 - 6 cyklech užívání je čas na kategorické soudy. Nízkodávkovaná antikoncepce má minimální vliv na žilní systém - daleko zásadnější jsou např. dlouhá sezení (počítače!!), nehybné stání, míra sportovních aktivit apod., takže je vhodné se zamyslet nad svým životním stylem. Originál je vždy lepší kopie - platí u uheráku stejně jako u léků. Každý člověk má velmi individuální vnímavost vůči sexhormonům. V případě přetrvávání obtíží je možno zvážit: 1. přestup na ještě nižší hormonální dávku (NuvaRing, Mirelle) 2. zvolit kontraceptivum se stejnou estrogenní dávkou, ale jiným gestagenem (Mercilon, Logest, Loette ...) 3. sáhnout po přípravku Zoely - obsahuje estrogen totožná s tím, který si tělo samo tvoří (v ostatních kontraceptivech jsou polosyntetické estrogeny) Tolik obecná rozvaha - konkrétní řešení musíte hledat se svým ošetřujícím gynekologem - zná Vás lépe a má o Vás více informací.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.