Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Gardnerella vaginalis - kde jsem se nakazila?

Odpovídá 

Vážený pane doktore, obracím se na Vás s dotazem ohledně bakterie gardnerelly vaginalis a možnostech jejího přenosu a příznaků. Moje situace: jsem na mateřské dovolené 4 měsíce po porodu. Navštívila jsem svého gynekologa ANIŽ BYCH MĚLA JAKÉKOLI PROBLÉMY - pouze jsem chtěla zkontrolovat hojení jizvy po porodu, protože je stále při styku dost citlivá. Na výtěru mi diagnostikovali gardnerellu. Vím, co se nabízí za jasnou odpověd. Nicméně je mi to více než divné - 1) gardnerellu jsem už asi 3x měla v minulosti, vždy jsem to okamžitě poznala a letěla na vyšetření a pro léčbu - projevovala se velmi silným a nepříjemně zapáchajícím výtokem a to prakticky několik hodin po styku. 2) lékař mi řekl, že inkubační doba je max. několik týdnů, to znamená, že by se musel nakazit přítel v nedávné době. Nejsem naivní, ale upřímně mi to nesedí - nikde v nedávné době bez nás nebyl. Proto bych se ráda zeptala, jestli existuje ještě jiná cesta jak se nakazit. Případně mě napadá, jestli se nomohla laboratoř splést - tedy spíš jestli je možné, aby se u mě gardnerella zjevně neprojevovala? Je možné, aby se člověk nakazil třeba ze starého ručníku v šatně? v případě, že k němu má teoreticky přístup někdo jiný a mohl si ho zapůjčit? Předem Vám moc děkuji za odpověd.

Gardnerella vaginalis patří mezi poměrně časté vaginální infekce s dominantně (nikoliv výhradně) sexuálním transferem. Neznám Vaši gynekologickou anamnézu, proto jen obecná rozvaha: 1. Sexuální transfer 2. Přetrvávání infekce z dřívějška - snížená imunita kojících žen zde může hrát roli 3. Nesexuální transfer - možný přes prostředí, kde je vlhko a teplo,ke kontaktu musí dojít velmi rychle - mimo genitál gardnerely rychle hynou i v pro ně optimálním prostředí. Doporučuji důkladně přeléčit - včetně doléčení vaginálními laktobacily - a vyšetření partnera. Posílání léků partnerům bez vyšetření je častou medicínskou chybou.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.