Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Atypický menstruační cyklus po odběru oocytů

Odpovídá 

Dobrý večer, v polovině října jsem podstoupila odběr oocytů. Necelých 14 dní po odběru jsem dostala silnou menstruaci, která trvala skoro 14 dní. Je možné, že mi zákrok rozházel menstruační cyklus? Musím ještě dodat, že jsem po chřipce a dva těhotenské testy byly negativní. Jinak jsem většinou měla pravidelný menstruační cyklus a před odběrem oocytů jsem brala hormonální antikoncepci. Předem děkuji za zodpovězení dotazu.

Bohužel neuvádíte z jaké indikace byl odběr oocytů dělán a jaký protokol jejich stimulace byl použit - proto jen obecně. Minulé užívání hormonální antikoncepce nemá žádný vliv na současné obtíže, Drtivá většina odběrů oocytů (ať v programu IVF+ET nebo darování) je spojena se stimulací jejich růstu. Zde se užívají velmi vysoké hormonální dávky k dosažení mnohočetné ovulace. Odběr se obvykle provádí kolem poloviny cyklu (ev. krátce za ní) a příchod menses za 2 týdny po zákroku je fyziologický. V stimulovaných cyklech jsou menses často atypické. Nemoce, zátěže, stresy a veškeré změny zaběhaných životních rytmů se mohou podílet na atypických menses. Příliš nevěřte orientačním papírkovým těhotenským testům - jsou zatíženy značnou chybou. Doporučuji kontaktovat ošetřujícího gynekologa, který na základě anamnézy a aktuálního vyšetření Vám poradí přesněji.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.