Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Nitroděložní tělísko a jeho posunutí

Odpovídá 

Dobrý den, pane doktore, od října 2012 mám zavedené nitroděložní tělísko - přesný název bohužel nevím, ale je to to nejmenší pro nerodičky za 1000,- kč v ordinaci. V dubnu 2013 jsem byla u nové p. doktorky na prevenci. Bylo mi řečeno, že tělísko je 2 cm od místa, kde by údajně správně mělo být (vrchol hrdla děložního?), takže se pravděpodobně posunulo. Jelikož nevím, jak se toto řeší, souhlasila jsem s p. doktorkou s jeho posunutím zpět - bylo mi řečeno, že se jedná o banální běžný zákrok a pacientky to běžně podstupují. Bohužel po 2 marných pokusech tělísko zachytit jsem musela zákrok přerušit kvůli nesnesitelné bolesti, která mi vhrkla i slzy do očí. Upřímně druhý šok jsem prodělala při vstávání z křesla při pohledu na spoustu krve. Můj dotaz zní, zda se smí takto tělísko vůbec posouvat? (nůžkami/kleštěmi) a zda to, že není úplně nejvýš v hrdle má vliv na jeho spolehlivost? - po této zkušenosti jsem se vráti la zpět k mému dosavadnímu lékaři, ten mi provedl kontrolu jen zvnějšku ultrazvukem s tím, že je vše v pořádku a můžu se na to plně spoléhat a také mě informoval, že takovýmto způsobem se tělísko vůbec nesmí posouvat! Jak je prosím Vás možné, že mi lékařka tvrdí, že je běžné tělísko posouvat a že se na něj teď nemohu spoléhat a můj souč. doktor mi tvrdí úplný opak? Prosím o Váš náhled a názor na problematiku. Předem moc děkuji !

Nitroděložní tělíska, zvláště u nerodivších žen, jsou spojena s četnými obtížemi (především zánětlivými a krvácivými), a proto je celosvětový odklon od této metody v prospěch zdravotně méně kontroverzních metod šetrných k budoucí ženině reprodukční funkci (především hormonální antikoncepce). Bohužel neuvádíte typ tělíska ani jeho novou lokalizaci, proto nemohu hodnotit naléhavost posunu tělíska. Nejčastěji tělíska sklouznou do hrdla děložního, kde již neplní svou funkci. Manipulace v úzkém pevném hrdle nerodivší ženy může být komplikovaná a spojena s popisovanými obtížemi. Osobně bych doporučoval tělísko odstranit a zvážit jinou metodiku - ale neznám Váš konkrétní zdravotní stav. Podrobněji proberte s ošetřujícím gynekologem - zná Vás lépe a má více informací.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.