Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Chybějící menstruace po vysazení HA

Odpovídá 

Dobrý den, již v březnu 2013 jsem po 11ti letech vysadila hormonalní antikoncepci. Od té doby jsem ješte nemenstruovala. Na gynekologii jsem dostala 2 vyvolávací injekce, které způsobily jen mírné červené špinění (menstruací bych to nenazývala). Doktor mu udělal hormonální testy, které vyšly naprosto v pořádku se slovy "ať se snažíme". Nejsem lékař, ale jak bych mohla otěhotnět, když nemám ovulaci? Trpěla jsem cca 5 let bulimií, tento problem poměrně uspěšně zvládám, při svých 163cm jsem na váze 51kg. Po dobu zobání antikoncepce jsem mela cyklus pravidelný, nikdy nevynechal. Ráda bych se poradila jestli se mám opět hnát k lékaři. Nechci se stát "šílenou pacientkou". To že bysme rádi miminko je věc jedna, to že nemám vůbec cyklus je myslím základní problém.

V dotazu chybí velmi podstatná informace - jaký byl charakter menstruačního cyklu před nasazením hormonální antikoncepce (HA) - mnoho žen ji užívá nejen z důvodu zábrany početí, ale i k regulaci cyklu (jehož atypie jsou u poruch příjmu potravy velmi časté). Po vysazení HA se první menses často zpožďují (u cca 40% žen), od druhého cyklu se ženy obvykle vrací k menstručním poměrům blízkým těm před nasazením - samozřejmě za předpokladu, že během užívání nedošlo k nějaké závažné změně zdravotního stavu. U hormonálních testů neuvádítě jejich rozsah - mimo klasických sexhormonů je vhodné kontrolovat i štítnou žlázu - s ní se léči 30% českých žen. Při pravidelném menstruačním cyklu a pravidelném nechráněném styku je pravděpodobnost početí 6 - 8% na jeden cyklus, tj. cca 85% za kalendářní rok. Moderní gynekologie doporučuje zahájit vyšetřovací program sterility páru po cca 1,5 roce. Pochopitelně při atypiích cyklu je vhodné tyto korigovat prokoncepčním směrem (gestageny, clostilbegyt ...). Určitě kontaktujte ošetřujícího gynekologa a při nevstřícnosti využijte práva na druhý názor na některém z prokoncepčně orientovaných pracovišť.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.