Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x


Strict Standards: Redefining already defined constructor for class YtObject in /mnt/data/accounts/p/petrahk/data/www/gynweb.cz/templates/sj_financial/menusys/ytobject.php on line 21

Vyhledávání v gynekologické poradně

Je mi 16 a nerostou mi prsa

Odpovídá 

Dobrý den,je mi šestnáct let a nerostou mi prsa. Vůbec. Jsem úplně plochá,skoro ani nepotřebuju nosit podprsenku.Nepříjde mi to normální a bojím se,že by se mnou mohlo být něco špatně.Vážím 52kilo a měřím 164cm.Měla jsem štítnou žlázu,na endokronologii mi na poslední návštěvě cca 3 měsíce zpátky řekli,že moje výsledky jsou výborné,že se mám stavit až za rok a pokud budu mít i poté výsledky tak skvělé,že už je nemusím dále navštěvovat. Moje matka mě už objednala ke gynekologovi a chci si s ním o svém problému s prsy promluvit.Co by mi mohl gynekolog doporučit? Existují nějaké prášky na růst prsou,nebo existuje vůbec nějaké vysvětlení,proč mi prsa ještě nerostou? Menstruaci mám již dva roky.Předem děkuji za odpověd',přeji pěkný zbytek dne.

Růst prsou je především řízen geneticky. Ta část lidského genomu, která řídí růst a vývoj člověka, pracuje do cca 21 - 23 let. Až v tomto věku lidé dosahují tělesných rozměrů, na něž jsou geneticky "naprogramováni". Určitě je vhodné se podívat na ženy ve Vaší pokrevní linii a můžete zhruba odhadnout, jaká je pravděpodobnost rozvoje prsou. Gynekolog zásadním způsobem nepomůže, ale gynekologická prevence má začít v 15ti letech, takže návštěva je na místě. Pokud máte pravidelný menstruační cyklus je předpoklad, že Vaše sexhormonky jsou v pořádku. Zázračné léky/cvičení/dietní doplňky apod. ovlivňující růst prsou neexistují - byť jsou různými šarlatány propagovány, zvláště na internetu - může na něj kdokoliv napsat cokoliv, což je slabost i síla tohoto média. Doporučuji zachovat chladnou hlavu, vyčkat do cca 21 - 23 let a pokud by do té doby nebyl vývoj prsou uspokojivý probrat problém s plastickým chirurgem.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Související dotazy

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.