Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Nepravidelná menstruace a její opoždění

Odpovídá 

Chtěla bych se zeptat: Je mi 15 let a stále mám nepravidelnou menstruaci. S přítelem máme vždy pohlavní styk s ochranou (kondomem). Jen naposledy jsme to dělali chvíli bez ochrany (asi 5 minut) a až pak si ho přítel nasadil (ten den jsem měla 2 dny zpoždění). Nikdy jsem neměla zpoždění delší než 4 dny ale dnes už je zpoždění 6dnů. Určitě se neudělal do mě. Nijak nešpiním. Moc děkuji za odpověd'

Moderní gynekologie považuje za fyziologický menstruační cyklus 25 - 35 dnů - správně počítáno od začátku menses do začátku dalších. Kratší či delší cykly jsou nefyziologické a je nutno je léčit ze dvou hlavních důvodů: 1. Vaše budoucí plodnost - pokud se zafixuje chybný vzorec menstruace je v budoucnosti významně nižší pravděpodobnost spontánního početí. 2.l Zrání kostní hmoty - od nástupu menses je úsek cca 10 let, kdy dozrává kostní hmota do maximální pevnosti a normální hladiny sexhormonů (= pravidelný cyklus) jsou nutným předpokladem. Po zbytek života se kostní hmota nezlepší, pouze se může zhoršovat. Čili - ve věku teens se spolurozhoduje, zda budete mít v 50 - 60 - 70 letech osteoporózu (odvápnění kostí). Prezervativ nasazovaný až v průběhu styku má riziko selhání 10 - 15%, je-li nasazen od počátku je riziko 5 - 6%. Doporučuji probrat otázku úpravy cyklu s Vaším ošetřujícím gynekologem a rovněž zvážit i spolehlivější antikoncepční zabezpečení.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.