Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Krátký menstruační cyklus

Odpovídá 

Dobrý den pane doktore, je mi 38 let, nikdy jsem nebrala hormonální antikoncepci a dosud jsem měla vždy pravidelnou menstruaci 27-28 denní cyklus (kromě pár výjimek, cca 1x do roka se třeba menstruace opozdila). Tento měsíc mě překvapilo, že jsem dostala menstruaci již 22. den. Docela mě to vyděsilo.... Pravda ale je, že posledních cca 14 dnů bylo pro mě velmi stresujících (měla jsem problémy s extrakcí zubů + několik dnů nesnesitelné bolesti spojené s extrakcí, byla jsem psychicky již úplně rozhozená a nakonec i totálně vyčerpaná fyzicky i psychicky....), dále jsem na to chytla slabší virozu (infekce horních cest dýchacích) a do toho ještě mám zkouškové období, takže mám před zkouškama a připadá mi, že nic nestihnu. Myslíte, že může tento stres za posledních 14 dnů způsobit to, že dostanu menstruaci skoro o týden dřív? Moc děkuji za odpověď

Velké statistické soubory udávají, že cca 5% cyklů v životě ženy je nějakým způsobem atypických. U zhruba 2/3 najdeme vyvolávající příčinu - především nemoci, zátěže, stresy, některé medikace apod. U třetiny atypií se jasný vyvolávající moment nenajde. Ve Vámi popsané situaci jde o souběh více typických faktorů. Doporučuji zachovat chladnou hlavu, čas ukáže, zda se jednalo o ojedinělou epizodu či začátek trendu. Pokud by se atypické cykly opakovaly, je na místě probrat s Vaším ošetřujícím gynekologem.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.