Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Cytologie, HPV viry a očkování proti rakovině děl. čípku

Odpovídá 

Dobrý den, můj gynekolog z cytologického vyšetření zjistil-rizikové onkogenní viry. Proto zašle vzorek na LBC cytologii v tekutém médiu a zároven mi doporučil očkování. Chci se zeptat zda na LCB cytologii se zjistí zda HPV vir spadá do nebezpečných virů a zda ano, jaký má potom smysl se očkovat? Pokud bude HPV vir nebezpečný jaký je další postup léčby?? Musí se můj přítel také nějakým způsobem léčit?

Vyšetřovací program je u Vás v běhu, nejsou finální výsledky, proto není možno dělat kategorické soudy - proto obecně. HPV (human papilloma virus) zahrnuje cca 120 kmenů, z nichž cca 20 je význmaných pro gynekologii. Část z nich se podílí na vzniku prekanceróz až karcinomu čípku děložního (stěžejní jsou kmeny 16 a 18, méně významné 31, 35, 43, 52, 58, 59), benigní formy - kondylomata accuminata (správně česky špičaté fíčky, chybný novinářský termín "genitální bradavice") mají na svědomí hlavně kmeny 6 a 11, méně závažné jsou 42,43, 44. Infekci HPV prodělá 30 - 60% žen, většinou v mladém věku krátce po startu intimního života - přenos pohlavním stykem je vysoce dominantní (98 - 99%). Část žen infekci zvládne svým imunitním systémem, u části vir se uchytí v tkáních a dříve či později způsobí onemocnění. Právě záchyt prekanceróz jako předcházení vzniku karcinomu čípku je hlavním úkolem gynekologické prevence. Očkování proti HPV snižuje vznik karcinomu čípku o cca 80% u starších vakcín (působící na 2 či 4 kmeny), modernější devítisložková vakcína redukuje riziko o 95%. Zdůrazňuji - očkování nezbavuje ženu povinnosti gynekologické prevence! Ohledně očkování mužů jsou značně protichůdné studie názory - v současnosti dominuje doporučení očkovat muže vysoce promiskutní, bisexuální či homosexuální. Doporučuji probrat problematiku s Vaším ošetřujícím gynekologem nad definitivními laboratorními výsledky.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.