Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Amenorea a přechodové projevy ve 22 letech

Odpovídá 

Dobrý deň, mám 22 rokov, od 19 trpím PPP, najprv anorexia teraz ľahšia forma bulimie, od kedy som prvýkrát schudla tak som nemala 2 roky žiaden cyklus, avšak momentálne mám normálnu hmotnosť a napriek tomu som mala tento rok menštruáciu len 2 krát, naposledy pred 5 mesiacmi a od vtedy vôbec. Na preventívnej prehliadke mi gynekológ dal urobiť hormonálny profil, kde som mala zvýšené všetky adrogény, avšak PCO syndróm vylúčil keďže som mala dosť nízku sliznicu (4mm) a vaječníky v norme. Uzavrel to ako funkčnú hypotalamickú amenoreu spôsobenú psychickými príčinami. Okrem toho trpím chronickou nespavosťou, v noci nedokážem spať viac ako 4 hodiny, stále sa budím, niekedy celá spotená... preto by som sa chcela spýtať, či môže tento problém súvisieť s tým že nemám cyklus, aj napriek tomu že som mala hladinu estrogénov v krvi nor me? Je možné, žeby sa mi spánok zlepšil, ak by som si dala predpísať hormonálnu substitučnú terapiu ako užívajú ženy v menopauze?

Moderní gynekologie se domáhá pravidelného cyklu ze dvou hlavních důvodů: 1. Budoucí plodnost ženy 2. Vývoj kostní hmoty. V zásadě je lhostejné, zda k udržení pravidelného cyklu se užije hormonální antikoncepce, hormonální substituční léčba či na míru šité rozpisy gestagenů či estrogenů s gestageny. Podstatný je výsledný efekt - pravidelný menstruační cyklus. Laboratorní hodnoty estrogenů (stejně jako ostatních sexhormonů) mají velmi široké pásmo normy ( stovky procent) a musí se hodnotit ve vzájemném vztahu a klinickém výsledku. Známé heslo "léčíme lidi, ne laboratorní nálezy - ty nám k tomu jen pomáhají". Máte obtíže - amenorheu a přechodové jevy - takže je nutno tyto léčit. Proberte s ošetřujícím gynekologem, případně využijte práva na druhý názor.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.