Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Libido a hormonální antikoncepce

Odpovídá 

Dobrý den pane doktore, při používání HA jsem měla veliký pokles sex. libida. Nechala jsem si zavést na 5 let Mirenu, zdálo se že je vše v pořádku i když jsem měla občas výkyvy "chuti" na sex...pomalu jsem se smířila že je to možná psychického rázu. Ovšem nyní mám tělísko přesně 5 let a zhruba půl roku pozoruji nárůst libida snad o 100%. Celkově se cítím výborně i po fyzické stránce a dokonce i váha se kterou bojuji se hnula směrem dolů. Vím, že hormony v tělísku klesají. Myslíte, že to může být způsobeno Mirenou? Hormony jsou údajně vylučovány v děloze…ale opravdu na sobě pozoruji už tak 4 měsíce výrazný rozdíl v chuti na sex, náladě i samotném prožitku orgasmu. Gynekoložka mi nehormonální tělísko nedoporučuje (prý že mám již větší dělohu-1 porod). Vůbec nevím jestli by byla ještě nějaká možnost spolehlivé nehormonální antikoncepce. Moc děkuji za Váš názor a přeji hezký den.

Hormonální hladiny jsou moderními nízkodávkovanými preparáty ovlivňovány minimálně a jejich vliv na libido je velmi nízký, byť existuje malá část populace reagující na hormonální změny bouřlivě (vzpomeňme matematiku - Gaussova křivka pravděpodobnosti). Daleko podstatnější jsou jiné aspekty: sex je formou hry a pokud ve hře známe předem výsledek (gravidita nebude) je hra nuda. Na hormonální antikoncepci se též často svádí pokles libida při déletrvajícím či krizovém vztahu. Nejspolehlivější nehormonální antikoncepce je laparoskopická sterilizace, pokud nemáte zájem o další graviditu. Riziko selhání 1:50 000. Nitroděložní tělíska jsou vhodná pro ženy již rodivší a nevhodná pro nerodivší. Riziko selhání 1:50 - 100. Kombinace prezervativ a spermicidní gel - riziko stejné jako u tělíska. Samotný prezervativ má riziko selhání 1:20 (je-li nasazen od počátku styku) či 1:10 - 15 při nasazení až v průběhu styku. Spermicidní gel má riziko selhání 1:12 - 20. Výpočty plodných dnů a přerušovaný styk selhávají v desítkách procent a lze je považovat za pokus o odsun gravidity, nikoliv za antikoncepci. Samozřejmě že bez znalosti konkrétního zdravotního stavu mohu předestřít obecná fakta. Doporučuji probrat s ošetřujícím gynekologem či v případě pochybností využít práva na druhý názor.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.