Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Nitroděložní tělísko po opakovaných operacích

Odpovídá 

Dobrý den pane doktore, mám dotaz ohledne nitroděložního tělíska. Je mi 49 let mám 3 cisařské řezy a sterilizaci za sebou, kvůli silné menstruaci beru antikoncepční prášky Jeanine, ted´ mi moje gynekoložka doporučuje prášky vysadit a místo toho zavést tělísko a tak překlenout přechod. Chtěla bych se Vás zeptat, zda je toto řešení správné a nebo dál pokračovat v brání pilulek. Děkuji za Váš názor.

V opakovaně operovaném terénu je zavedení IUD problematické. Je zde riziko poranění jizvy na děloze a k tomu přistupují další nevýhody tělísek - především zánětlivé a ktrvácivé komplikace, narůstá též riziko cyst na vaječnících a mimoděložního těhotenství. Navíc hormonální tělísko ovlivní pouze krvácivost, nikoliv celkové přechodové obtíže (fyzické i psychické). Stejně tak u tělíska není pozitivní vliv na kostní hmotu - na rozdíl od hormonální antikoncepce (i substituce). Vzhledem k věku je též třeba zvážit, zda by investice do tělíska byla ekonomicky výhodná. Osobně bych se přikláněl k pokračování v hormonální antikoncepci - zvláště jste-li s ní spokojena (vítězná sestava se nemění). Až pomine potřeba antikoncepčního zabezpečení bude na místě rozvaha o případném přestupu na hormonální substituci. Nicméně bez znalosti kompletního zdravotního stavu je tato rozvaha pouze obecná. Jste-li na pochybách je možno využít práva na druhý názor.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.