Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Antikoncepce a mykózy

Odpovídá 

Dobrý den, před rokem jsem začala ( po kojení) užívat antikoncepci. Začaly mě trápit mykozy, které jsem měla občas již dříve. Od Vánoc, kdy jsem brala antibiotika, se mi mykozy objevuji každý měsíc. Vždy je přeléčím dostupnými prostředky z lékárny ( dle rady mé doktorky). Snažím se posilovat imunitu, nosit bavlněné prádlo, vyzkoušela jsem wobenzym. Prozatím nic nepomáhá. Dočetla jsem se,že mnohdy pomohlo přestat brát antikoncepci Cleodette 0,02mg/3mg Je možné najít souvislost mykoza vs. antikoncepce? Pokud by byla nějaká šance na zlepšení, tak antikoncepci vynechám. Děkuji za Váš názor.mg

Moderní nízkodávkovaná antikoncepce (HA) nemění hormonální hladiny (ani nahoru, ani dolů - byť se takové mystifikace objevují v negynekologických textech). Jediný vliv HA je dán způsobem intimního života - obvykle nejsou užívány bariérové metody a dochází k ejakulaci do pochvy. Fyziologické poševní pH je 3,5 - 4, při vzestupu na pH 4,5 - 5 vzniká prostor pro poševní zánětu. Sperma má pH 7 - 7,5. Fyziologické poševní prostředí tento "náraz" bez problémů zvládne, u narušeného stoupá riziko zánětu. Ve Vašem textu mi chybí dva důležité údaje: 1. Co aplikujete do pochvy při užívání antibiotik? Všechna antibiotika poškozuje poševní mikroflóru a je třeba se snažit tyto škody minimalizovat. Generacemi nejprověřenější jsou boraxové globule (Globulus cum natrio tetraborico) - začít aplikovat od počátku antibiotik, dávkovat dle pocitu (ob den - jednou či dvakrát za den). 2. Po léčbě obnovujete poševní prostředí vaginálními laktobacily? Asi nejrozšířenější chyba v české gynekologii. Pokud útočnou léčbou vyhubíte poševní patogeny, tak v pochvě vznikne mikrobiální "země nikoho". Gauneři jsou rychlejší než slušňáci - od bakterií jsme se moc nevyvinuli. Za pár dnů je nechráněná pochva kolonizována patogeny a kolo se roztáčí .... Správně po ukončení jakékoliv lokální léčby je na místě doplňovat vaginální laktobacily (Fermalac, Gynocaps). Doporučuji neposlouchat výrobci doporučené dávkování (příliš vysoké) a začít 2 - 3x ob den jedna kapsle a poté podle pocitu intervaly prodlužovat až do ztracena. Důležité je i analogické doléčení po antibiotické léčbě - borax pouze zmenší škody.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.