Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Vedlejší účinky hormonální antikoncepce

Odpovídá 

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, od 16 jsem začala chodit na gynekologii, doktorka mi napsala antikoncepci, která mi bohužel nezabrala, tudíž jsem menstruaci měla celý měsíc (antikoncepce Luisea). Další mi napsala Omnison, která na tom byla stejně, doktorka nejspíš usoudila, že jsou prášky slabé a napsala mi Gravistat, který se přestal vyrábět a tak napsala Tri-regol. Ten jsem užívala 3 měsíce a vše bylo v pořádku, tak jsem si nechala napsat další recept a brala je dál. Při pátém platíčku nastali komplikace. dostala jsem menstruaci i přesto, že jsem prášky brala pravidelně. Teď když beru šesté platíčko, které jsem 12. března začala po týdenní pauze opět brát. Od 18tého mám opět menstruaci. Prášky beru pravidelně a nevynechala jsem, od 18tého mi začali silné křeče do podbříšku, pocit na zvracení a bolesti hlavy. Dnes jsem si dala suchý rohlík s čajem a chtělo se mi zvracet. Doktorka mi napsala opět jinou antikoncepci, tak se chci zeptat na váš názor. Omlouvám se za délku dotazu.

1. V prvním cyklu jakékoliv hormonální antikoncepce (HA) se v rámci adaptace na novou hormonální situaci objevuje atypické špinění/krvácení u zhruba třetiny žen. Kategorické soudy o "sedícím" či "nesedícím" kontraceptivu je možno vést po 3 - 4 cyklech užívání. 2. Antikoncepce zabrala - nejste gravidní. Odlišme spolehlivost HA od komfortu užívání. 3. Luisea a Omnison jsou generické kopie kvalitnějších originálních přípravků = vyšší pravděpodobnost vedlejších efektů. 4. Krvácení při dlouhodobém užívání HA a) 60% zánětlivé změny, především poševní b) 30% endokrinní příčiny (především uživatelské chyby, nevyhovující preparát ...) c) 10% zbytek medicíny 5. Pokud po 4 cyklech spokojeného užívání se objevily komplikace, je na místě otázka, co se změnilo ve Vašem životě a proč do té doby vyhovující preparát je spojen s dyskomfortem (nemoci, stresy, léky, zátěže ...). Doporučuji probrat s ošetřujícím gynekologem - má o Vás více informací a možnost aktuálního vyšetření.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.