Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Ureaplazmata a jejich přenos

Odpovídá 

Dobrý den, mám asi trochu netradiční dotaz. Trpěla jsem na vaginální výtoky způsobené ureaplasmou. Po dlouhé době zcela náhodně zaléčeno ATB Duomox (ATB byla použita na průdušky, navíc jsem použila Clotrimazol globule na 6 dnů kvůli mykóze z ATB + Clotrimazol zevně). Potřebovala bych vydesinfikovat erotické hračky, abych se ureaplasmou znovu nenakazila. V lékárně jsem si koupila desinfekční a dekontaminační čistící prostředek pro dentální a zdravotnické prostředky a pomůcky Desident CaviCide (doporučeno lékárnicí). Složení přípravku je benzethonium chlorid 0,28%, izopropanol 17,2% a inertní a pomocné látky 82,52%. Bude taková desinfekce proti ureaplasmě účinná? Pokud ne, tak jaký přípravek byste na desinfekci doporučil? Ještě doplním, že prvotní léčba ureaplasmat byla ATB Azitromycin. I přes kultivačně prokázanou vysokou citlivost nebyla léčba těmito ATB účinná (zkoušeno několikrát ve zvyšujících se dávkách). Děkuji za odpověď.

Na úvod upřesnění - ureaplasmata a jejich příbuzní (mykoplasmata, chlamydie) nezpůsobují výtok. Napadají sliznice urogenitálního systému a snižují jejich obranyschopnost a v takto oslabeném terénu se snáze uchytí bakterie, kvasinky, prvoci a další původci zánětů. Výrazně dominantní přenosem je pohlavní styk - uvedené mikroorganizmy v mimogenitálním prostředí hynou v desítkách vteřin až pár minutách (chlad a sucho). Vzácný nekoitální přenos je možný pouze v teplém vlhkém prostředí - např. společné ručníky. Vzhledem k tomu je k desinfekci možno použít běžných prostředků vč. Vámi uvedeného. V první řadě antibiotik proti této mikrobiální skupině jsou uváděny azithromycin, tetracycliny a polosyntetické peniciliny. Obecně je úspěšnost léčby okolo 85% - platí pokud pár dodržuje důsledně bariérový styk až do kultivačního potvrzení negativity u obou. Jinak je efektivita nižší z důvodů reinfekcí.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.