Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x


Strict Standards: Redefining already defined constructor for class YtObject in /mnt/data/accounts/p/petrahk/data/www/gynweb.cz/templates/sj_financial/menusys/ytobject.php on line 21

Vyhledávání v gynekologické poradně

Přenos HPV viru

Odpovídá 

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, je mi 43 let, před pár měsíci mi byl zjištěn HPV vir 16 (nikdy dříve jsem předtím HPV vir neměla), šla jsem na konizaci děložního čípku (zjištěn adenokarcinom) a následně jsem podstoupila preventivně hysterektomii. Pořád přemýšlím, kde jsem k tak agresivnímu viru mohla přijít, protože posledních 5 let jsem neměla sexuální (ani orální) styk. Je opravdu možné, že vir v těle může přežít 5 nebo třeba i více let?? Myslíte, že byl vir hysterektomií odstraněn? - bojím se, aby nezůstal v těle někde jinde a nepůsobil další potíže. Děkuji Vám za odpověď.

HPV byly identifikovány jako hlavní příčina nádorů čípku děložního okolo roku 1992. Spolehlivé a ekonomicky průchozí metody k jejich identifikaci jsou k dispozici 7 - 8 let a nikdy nebyly prováděny masově, ale pouze při významnějších změnách na čípku děložním. Rovněž při histologickém vyšetření odebraných tkání je někdy možná jejich identifikace, Role HPV je významná při vzniku některých nádorů konečníku, tlustého střeva, hlasivek a hrtanu. Ohledně dalších lokalizací běží studie - např. karcinom plic u nekuřáků. Cesta od HPV infekce ke vzniku klinicky manifestního nádoru je velmi dlouhá. Nejprozkoumanější je čípek děložní - tam je doba od infekce k onemocnění minimálně 5 - 15 let, často i více. Bohužel většinou neznáme dobu infekce, ale nejčastěji to bývá v prvních letech po zahájení sexuálního života. Očkování proti HPV je možné od roku 2005 - nejvhodnější je devítisložková vakcína Gardasil 9. Pokrývá 9 nejnebezpečnějších kmenů HPV a riziko onemocnění redukuje o 80 - 95% (dle lokalizace nádoru). Očkuje se třemi dávkami a stojí celkem cca 11 000 Kč. Doporučuji probrat problematiku s lékařem erudovaným ve vakcinologii, který obecné informace vztáhne na Váš konkrétní zdravotní stav a rizika onkologických onemocnění.

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.