Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání v gynekologické poradně

Snažení o dítě a nepravidelná menstruace

Odpovídá 

Dobrý den. S manželem se snažíme 3 roky o dítě, ale neúspěšně. Manžel má spermiogram v pořádku, ale já mám problém. Menstruaci mám jednou za 3 měsíce, gynekoložka mi tedy napsala hormonální léky na srovnání cyklu a ovulaci. To na čas pomohlo, ale když jsem potom léky vysadila, opět jsem měla nepravidelný cyklus. Gynekoložka mi doporučila vyšetření průchodnosti vaječníků a potom třeba umělé oplodnění, tomu se ale bráním. Přijde mi to navíc zbytečné, myslím si, že může být chyba i v nedostatku pohlavního styku. Manžel si totiž myslí, že jeden styk za 7-10 dní stačí k tomu, abych otěhotněla. Už jsem zoufalá, i proto, že mi bude brzy 29 a na dítě mám tedy nejvyšší čas. Co mi radíte?

Dotaz bych rozdělil do několika částí:

1. Poruchy ovulace jsou nejčastější příčinou ženské sterility. Ovulace je obvykle spojena s pravidelným cyklem. Při korekci nepravidelného cyklu je nutno sledovat i ovulační poměry - jediný seriózní důkaz je ultrazvuková folikulometrie. Při těžších poruchách cyklu se ovulace neobjevuje či vysoce sporadicky.
2. Neprůchodnost vejcovodů je druhou nejčastější příčinou ženské sterility - je správné, že byla vyšetřena.
3. Spermie v kondici schopné oplodnění vydrží v pohlavním systému žehy 3 - 5 dnů. Čili 2 styky týdně = stále připravena skupina spermii ke snaze o průnik do vajíčka.
4. Po 30. roce začíná ženská plodnost se pomalu, ale jistě zhoršovat, po 35 roce prudce.
5. Asistovaná reprodukce je dnes standardní, dobře propracovanou metodou pomoci bezdětným párům. Jistě jde o nepříjemný postup, ale vždy je třeba se dívat na cíl, ke kterému směřuji. Lehce cynická poznámka staršího otce - dětičky nás přimějí k daleko náročnějším kompromisům ...

MUDr. Miroslav Havlín

Místopředseda České společnosti gynekologie dětí a dospívajících zodpoví dotazy z oblasti gynekologie a dětské a dorostové gynekologie.

Pracoviště: ADC Sanatorium, s.r.o., Praha

Internetová stránka: www.adc-sanatorium.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.