Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávaná gynekoložka MUDr. Kamila Nouzová působí už několik let ve své pražské ordinaci ProfiGyn. Letos ke svým aktivitám přidala ještě rehabilitační zařízení ProfiTherapy, které pomáhá ženám s různými problémy v oblasti malé pánve.

I proto se náš rozhovor neustále točil kolem pánevního dna, které - zdá se - je alfou a omegou mnoha obtíží, které ženy přivádějí do gynekologické ordinace.

Co vede úspěšnou gynekoložku k tomu, aby založila rehabilitační zařízení?

K založení ProfiTherapy mě primárně přivedly mé děti, které jsou vrcholovými sportovci. Původní koncept tedy byl zabývat se sportovní rehabilitací. Ovšem ve mně, jakožto gynekoložce, hlodal červíček, neboť se každý den ve své ordinaci setkávám s pacientkami, které spíše než skalpel či prášky potřebují právě onu rehabilitaci.

Jakou skupinu pacientek teď máte na mysli?

Těch skupin je několik. Mám však na mysli zejména ženy s reprodukčními problémy, ženy s chronickou pánevní bolestí a ženy s inkontinencí - a to jak po porodu, tak i v období kolem menopauzy a po ní. Vůbec netvrdím, že tyto ženy nepatří do péče gynekologa. Ale myslím si, že mnohé z nich by právě z nové rehabilitační metody paní PhDr. Ingrid Palaščákové Špringrové, PhD, která tuto metodiku u nás vyvinula, zdokonaluje a školí další terapeuty, jistě benefitovaly.

Co je metoda Špringrové?

Metoda zavedená paní doktorkou Špringrovou Palaščákovou je nová metoda, která je podobná metodě Mojžíšové. Ovšem s tím rozdílem, že naši metodu můžeme aplikovat na širší okruh poruch. Princip metody je v jednoduché pohmatové vaginální diagnostice, kdy fyzioterapeut zjistí sílu a stav svalového napětí svalů tvořících základ pánevního dna (tzv. levátory), případně identifikuje patologie v oblasti kostrče, které se mohou pomocí tlakového působení i ihned odstranit. Klientky díky prstům ve vagině snadno poznají, kde mají jaký sval zatnout. My je celý postup cvičení naučíme hned během první návštěvy, klientky doma měsíc samy cvičí a pak se dostaví na kontrolní vyšetření. V naprosté většině případů je pánevní dno posílené, což samy klientky dobře vnímají. Tím, že pociťují jasné zlepšení, jsou velmi motivované v dalším cvičení, a to je základ úspěchu.

Co tedy bývá nejčastější příčinou obtíží žen, které tak dobře reagují na vaši metodu tohoto cvičení?

Nejčastěji jde o asymetrický tonus levátoru, tedy konečníkového zdvihače. Anatomie, respektive architektonika, této oblasti je skutečně hodně závislá na tom, jak dobře funguje koordinace skeletu a měkkých tkání v oblasti pánve, vše je ještě závislé i na správném držení celého těla a i na postavení dolních končetin. To je právě dáno tou anatomickou výjimečností oblasti pánve, v níž se kombinuje více funkcí najednou.

Člověk je sice dvounožec, ale původně byla pánev "vymyšlena" pro jiný druh pohybu. Rozhodně nebyla vymyšlena na to, aby člověk osm hodin denně - i víc - seděl na židli či v autě a pak se přesunul do křesla před televizí. Pánev byla vymyšlená pro výrazně jinak se pohybující bytosti. A z toho plyne celá řada obtíží a problémů, které spadají do kategorie funkčních poruch pánevního dna. A tato kategorie s sebou nese mnoho potíží, které jsou vyléčitelné snadným způsobem: nácvikem správných pohybů a posílením správných svalových skupin v pánevním svalovém prstenci.

Jaké jsou vlastně příznaky problémů pánevního dna?

Typicky například problémy s otěhotněním, kdy jednak žena může prožívat velkou bolest při pohlavním styku, anebo třeba dochází ke špatnému prokrvení pánve, což může mít za následek i anovulační cykly, tvorbu vazivových srůstů, zpomalení pohybu vejcovodů. Problémy jsou jak při zvýšení svalového napětí a tvorbě tzv. bloků v oblasti různých segmentů pánve, ale i naopak, při přílišném rozvolnění, poklesu pánevních orgánů. To bývá způsobeno jak změnami v období hormonálního přechodu, kdy se pružnost tkání i vaziva snižuje, tak i vlivem např. nadváhy, špatných pohybových návyků, omezení pohyblivosti z nejrůznějších jiných zdravotních důvodů mohou orgány vlivem gravitace klesat. Problém mívají i ženy po těhotenství, ale nejen v souvislosti s vaginálním porodem či porodem většího (myšleno těžšího) miminka. Těhotenství jako takové, tedy zvětšená děloha, může působit zejména ve finálních fázích gravidity až útlak s částečnou obrnou některé z větví nervus pudendus, jež svalové skupiny v oblasti pánevního dna inervuje, a ty pak u těchto žen nefungují, jak by měly. Postupná edukace, výcvik svalů je u těchto žen zajištěn pomocí důsledně prováděných cviků doktorky Špingrové

Má-li žena problémy s otěhotněním, anebo třeba má pánevní bolesti, kam by tedy měly vést její první kroky?

Nejprve je třeba vyloučit organickou příčinu obtíží, tedy například zánět, cystu, nízkou děložní sliznici. A to může jen gynekolog po provedení patřičných vyšetření. Když ale lékař nic evidentně patologického neshledá, je na místě uvažovat o tom, že je něco v nepořádku s pánevním dnem. A tam už není třeba žádných certifikovaných přístrojů a nákladných vyšetření. Stačí jen správné vedení speciálně vyškolenou fyzioterapeutkou, která ženě vysvětlí, jak má cvičit.

Ono už jen to, že ženu aktivně zapojíme do procesu léčby, je pro ženu důležitou formou terapie. Vím, že to zní hodně "nelékařsky", ale skutečně se setkávám dnes a denně s tím, že u funkčních poruch velmi pomáhá spolupráce a aktivní přístup dané ženy.

Kolik návštěv musí žena absolvovat, aby byla terapie efektivní?

Obvykle tři až čtyři návštěvy, je-li žena dobře spolupracující. Při první návštěvě probíhá diagnostika a následně je ženě vysvětleno jaké cviky má doma provádět. Další návštěvy jsou v podstatě kontrolní, kdy zjišťujeme míru pokroku a ujišťujeme se, že žena provádí cvičení správně.

Tím ale nechci říct, že za čtyři návštěvy je žena vyléčená a nemusí už cvičit. To vůbec ne. Po čtyřech návštěvách jsme obvykle ujištěni, že žena cvičí správně a dochází ke zlepšení. Ženy i nadále musí daná cvičení provádět, neboť kdyby cvičení vzdaly, problém by se zase zhoršil. Nemusí už třeba cvičit každý den, ale třeba třikrát týdně by měly svému tělu věnovat 10 - 15 minut.

MUDr. Kamila Nouzová

MUDr. Kamila Nouzová

MUDr. Kamila Nouzová promovala v roce 1993. Získanou praxi po I. atestaci uplatnila v nestátním zdravotnickém zařízení GynCentrum v Praze 9, kde strávila 14 let. V polovině roku 2011 zahájila provoz gynekologické ordinace v nestátním zdravotnickém zařízení Remedis. Od 1. 1. 2014 MUDr. Kamila Nouzová pokračuje v ambulantní gynekologii a péči o těhotné ve vlastní ordinaci ProfiGyn na Praze 1.
Více na www.profigyn.cz a www.profitherapy.cz.

Další články k tématu

Oddělení G5 U Apolináře obhájilo prvenství v gynekologické endoskopii
Oddělení G5 U Apolináře obhájilo prvenství v gynekologické endoskopii Oddělení G5 Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze (tzv. klinika U Apolináře) si i v roce 2015...
Menstruační disk? Gynekologové nejásají
Menstruační disk? Gynekologové nejásají Téma "menstruace" v uplynulých týdnech zahltilo mnohá světová média. Postarala se o to americká novinka zvan&aa...
Otcové u porodu? Téma, na kterém se porodnice neshodnou
Otcové u porodu? Téma, na kterém se porodnice neshodnou Ústavní soud rozhodl, že za přítomnost osoby blízké u porodu mohou porodnice žádat poplatek jen tehdy, doloží-l...
Mrtvě narozené děti bude možné pohřbít
Mrtvě narozené děti bude možné pohřbít Dolní komora Parlamentu schválila novelu zákona o pohřebnictví, který změní způsob nakládání s mrtvě narozenými dětmi. Tělíčka dětí po potratu, splní-li podmínk...
Jak zařídit pokoj pro miminko? Tyto 4 tipy oceníte
Jak zařídit pokoj pro miminko? Tyto 4 tipy oceníte Plánujete rekonstrukci nebo nový pokoj pro své miminko? Nevíte si rady, ale rádi byste ho uzpůsobily co nejvíce potřebám svého nejmenšího? To podstatné vám pora...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.