- středa 22. duben 2015
- Napsal GYNWEB
Tento druh antikoncepční metody spočívá v zavedení tělíska různého tvaru do dělohy. Tělíska mohou být vyrobena z různých materiálů. Dnes se však nejčastěji vyrábějí z plastu a mohou být doplněna drátkem z různých kovů (měď, zlato, stříbro, různé slitiny…).
Nitroděložní tělíska se zavádí ambulantně u gynekologa a jejich životnost je několik let.
Nitroděložní tělísko - jak funguje?
Celá antikoncepční metoda je založena na působení cizího tělesa v děloze. To má za následek koncentraci bílých krvinek u toho tělesa, které útočí na spermie, které se do dělohy dostanou. Spermie se tak nemohou dostat do vejcovodů, aby oplodnili vajíčko. Obsahuje-li nitroděložní tělísko navíc ještě měď, jsou spermie znehybňovány toxickým účinkem tohoto kovu.
Nitroděložní tělísko může obsahovat syntetický hormon žlutého tělíska. Pak hovoříme o hormonálním nitroděložním tělísku. Hormon obsažený v tělísku mění strukturu hlenu děložního hrdla, který se stává pro spermie neprostupným.
Výhody a nevýhody nitroděložních tělísek
Výhodou nitroděložní antikoncepce je její spolehlivost (ta je ještě vyšší u nitroděložních tělísek obsahujících hormon), nízká cena a jednoduchost používání. Výhody nitroděložních tělísek však postrádají takové přednosti, které má antikoncepce hormonální – tedy nechrání před nádory a cystami. Na druhou stranu zase nehrozí ztráta antikoncepční schopnosti jako při vynechání pilulky – nitroděložní tělísko je jednou zavedeno a žena se o víc nestará.
Nevýhodou nitroděložních tělísek jsou drobné komplikace v prvních měsících, jako je silnější intenzita menstruačního krvácení, krvácení mezi periodami a bolest v podbřišku. Tyto problémy však zpravidla odezní po 3 měsících. Odborná literatura také upozorňuje na nepatrně vyšší riziko mimoděložního těhotenství, které je však i tak statisticky velice vzácné.
Pro koho se nitroděložní tělísko nehodí
O nitroděložním tělísku by neměly uvažovat ty ženy, které trpí na krvácení mezi periodami, mají vrozené vady dělohy a také ty ženy, které prodělaly zánětlivou pánevní nemoc (infekce dělohy, vejcovodů atd). Rovněž myomy na děloze, prodělané mimoděložní těhotenství, poruchy krevní srážlivosti či chudokrevnost jsou kontraindikací.