- úterý 23. červenec 2024
- Napsal GYNWEB
Srůsty jsou původcem mnoha problémů nejen u žen. Avšak pro ženy jsou mnohem nebezpečnější, neboť kromě nejrůznějších bolestí mohou způsobit i neplodnost. Jsou nejčastěji způsobeny chirurgickými zákroky a záněty. Jejich léčba je výhradně chirurgická. Ačkoliv lze dnes tvorbu pooperačních srůstů mínit různými nejen farmakologickými prostředky, nelze jejich tvorbě absolutně zabránit. Srůsty tak budou i v dalších letech oříškem nejen pro pacientky, ale i pro lékaře.
Srůsty
Srůsty jsou v podstatě jizvy, které spojují poraněnou tkáň mezi dvěma a více orgány. Vznikají nejčastěji po operacích, kdy se v prvních dne po operaci, během procesu hojení, operované místo spojí s okolními orgány a vytvoří srůst. Mohou se však tvořit i vlivem zánětů, endometriózy či nejrůznějších traumat.
Nejčastěji se srůsty tvoří po otevřených, tzv. laparotomických, operacích. Udává se, že až u 90% všech operovaných pacientek po větších gynekologických operacích se srůsty vytvoří. U operací laparoskopických se srůsty tvoří méně (asi v 70%) a jsou výrazně menší než u operací klasických. Srůsty mohou mít nejrůznější důsledky včetně neplodnosti či neprůchodnosti střev.
Srůsty a jejich nejčastější projevy
Bolest
Srůsty jsou vazivovou tkání, která může být různě silná a pevná. Z čeho je tato tkáň přesně tvořena, bylo předmětem několika výzkumů, které se často zaměřovaly na výzkum přítomnosti nervových buněk. Ta se v případě pánevních srůstů potvrdila. V zahraničí pak byly prováděny výzkumy, kdy se mikrolaparoskopickými technikami vyšetřovala citlivost pánevních srůstů. V 80% případů si pacientky při tomto vyšetření stěžovaly na výraznou bolest. K obecné teorii o tom, že srůsty způsobují bolest tím, že omezují pohyb orgánů a jejich flexibilitu, se tedy připojila teorie i o samotné citlivosti srůstů, při jejichž podráždění (například při pohlavním styku) dochází u pacientek k silným bolestem.
Odborná literatura uvádí, že až u 50% pacientek s chronickou pánevní bolestí jsou původcem obtíží právě srůsty.
Neplodnost
Jemné blanité srůsty se u žen často tvoří ve vejcovodech. A právě neprůchodnost vejcovodů je podle doc. Michala Máry, předního českého odborníka v miniinvazivní chirurgii a léčbě myomů, původcem ženské neplodnosti až ve 40% všech případů. Dalším případem, kdy mohou srůsty zapříčinit neplodnost, jsou operace, při kterých dojde ke srůstu vaječníků a dělohy, nejčastěji jako důsledek odstranění myomu na zadní stěně dělohy.
Rozrušení těchto srůstů bývá jedinou možnou cestou, jak problém neplodnosti vyřešit, i když úspěšnost takového zákroku není vždy jistá. Statistiky uvádí, že do 2 let od odstranění srůstů otěhotní až 45% dosud neplodných žen.
Diagnóza, léčba a prevence srůstů
Přítomnost srůstů v břišní dutině spolehlivě odhalí laparoskopie. Při ní se určí rozsah srůstů a může se provést tzv. rozrušení růstů. Při tomto zákroku chirurg elektrokoagulačními kleštičkami srůsty odstraní. I po provedení této lýzy však mohou být časem srůsty obnoveny, protože odstranění srůstů samo o sobě rovněž způsobuje mikrotraumata, která se mohou podílet na tvorbě tzv. sekundárních srůstů.
Spolehlivá prevence srůstů neexistuje. Operatér sice může při výkonu použít různé síťky zabraňující přilnutí orgánů k sobě, lze rovněž aplikovat nejrůznější preparáty snižující tvorbu srůstů, avšak 100% ochranu před srůsty vědci dosud nenašli.